77 023 läst ·
1 093 svar
77k läst
1,1k svar
Nya lagen om återvinning av textilier - upphör 1 oktober
Någon gång under året som gick åkte jag till ÅVC:n för att panta flaskor och burkar. Där finns en maskin som man häller sina pantbara saker i och eftersom jag bor på landet åker jag inte så ofta till stan för att panta, så jag hade ett stort antal fyllda papperskassar med mig. En pantsamlare strök omkring ock plockade upp flaskor/burkar som slarviga pantare hade lämnat. Jag pekade på mina måååånga kassar och sa att han kunde ta dem om han ville. Jag blev utnämnd till dagens hjälte av honom. Jag kände mig inte direkt värdig den utmärkelsen.Claes Sörmland skrev:
Jag tänker också på pantsamlarna i våra städer, de är verkligen den socialt utsatta grupp som tjänar på detta system. Jag slänger alltid noga pantflaskor i soporna på t ex Centralen för att den där pantpengen ska hamna i rätt händer. Noga placerad så att den är lätt att se och plocka upp. För den här gruppens försörjning skulle borde vi höja panten till tio kr flaskan eller nåt.
Ja, det är ovärdigt att folk ska behöva samla pantflaskor för att få ihop till livets nödtorft. Den ovan nämnda pantsamlaren fick visserligen jackpott, men hur ofta händer det?Claes Sörmland skrev:
Jag hugger direkt, och påpekar att klimat och miljö inte nödvändigtvis är samma sak. Konsumtion av petroleumderivat kan påverka både miljö och klimat, förstås.Claes Sörmland skrev:
Jag minns att jag har läst någonstans (Råd & Rön, kanske?) att man bör undvika att köpa köksverktyg (för mathantering) av svart plast eftersom den ofta görs av återvunnen plast och det är oklart hur mycket miljögifter som kan ha hamnat i den plasten. Färgad plast tillverkades. enligt det jag läste, av "jungfrulig" plast.Claes Sörmland skrev:
Är det nån här som vet om det ligger någon sanning i den skrönan?
Samma här. Tyvärr är de ganska många fler som har kommit på att man kan göra så, vilket gör att det ofta är lång kö till pantmaskinen.A AndersS skrev:
Jag skulle hellre vilja panta hemma. Vi har gott om plats för flera sopkärl. Problemet är väl debiteringen.
Och hur mycket av dessa miljögifter tror du att du får i dig?P pmd skrev:Jag minns att jag har läst någonstans (Råd & Rön, kanske?) att man bör undvika att köpa köksverktyg (för mathantering) av svart plast eftersom den ofta görs av återvunnen plast och det är oklart hur mycket miljögifter som kan ha hamnat i den plasten. Färgad plast tillverkades. enligt det jag läste, av "jungfrulig" plast.
Är det nån här som vet om det ligger någon sanning i den skrönan?
Är det inte mer att svart plast är svart för att den är uppblandad med kimrök (carbon black)? Och kimrök kommer ibland med en massa elände från produktionen, tungmetaller och PAH och allt vad det kan vara. Det är ju sot vi talar om.P pmd skrev:Jag minns att jag har läst någonstans (Råd & Rön, kanske?) att man bör undvika att köpa köksverktyg (för mathantering) av svart plast eftersom den ofta görs av återvunnen plast och det är oklart hur mycket miljögifter som kan ha hamnat i den plasten. Färgad plast tillverkades. enligt det jag läste, av "jungfrulig" plast.
Är det nån här som vet om det ligger någon sanning i den skrönan?
