3 738 läst ·
62 svar
4k läst
62 svar
Ny bergvärmepump - rimlig offert eller finns andra alternativ?
Kör pumpen till haveri om du tänker ekonomiskt rationellt. Det finns inte en chans att räkna hem en ny pump, trots minskat behov av att köra på elpatron samt en effektivare pump. Bolla gärna med en AI-generator så ställer den upp en återbetalningskalkyl och du kan även få hjälp med att uppskatta hålet samt rekommendation om effekt.
Subjektivt, men det finns andra faktorer man kanske vill ta hänsyn till, om man vill gå före haveri som oundvikligen händer med en sådan gammal pump:J janand7 skrev:Kör pumpen till haveri om du tänker ekonomiskt rationellt. Det finns inte en chans att räkna hem en ny pump, trots minskat behov av att köra på elpatron samt en effektivare pump. Bolla gärna med en AI-generator så ställer den upp en återbetalningskalkyl och du kan även få hjälp med att uppskatta hålet samt rekommendation om effekt.
- 20 år nyare teknik, så mycket har hänt. Var stor skillnad efter vårt byte. Tystare gång, jämnare värme i huset. Mycket mer användarvänlig panel och reglering. Smartare logik för vinter/sommar och anti-legionella värmereglering, etc etc
- Mildrad risk för haveri mitt i kalla vintern
Klicka här för att svara