Fruktsallad
Jag vet inte hur de ska kunna "blocka" familjemedlemmar eller en själv när man ska kolla på resande fot men det kanske gör så som Apple tv + funkar? >

Jag fick 6 månader gratis där för inte så länge sen och när jag skulle logga in på nytt wifi när jag inte var hemma så bad de mig bekräfta på min enhet att det var jag som tittade. Dvs, jag loggade in via datorn och de bad mig skriva in en kod som kom till min ipad. När koden var inskriven så var det bara att kolla vidare på datorn eller streama upp på tv:n. Om de gör något liknande med Netflix så kommer det komma upp en ruta med frågan om det är du som kollar och så får du klicka dig vidare via din e-mail eller skriva in en kod som kommer till "kontoägaren". Då har du bekräftat att det är rätt ägare som har tillgång till kod eller mailen och du kan kolla vidare nån vecka eller två innan de frågar igen.
Det borde ju skala bort dem som kommit över lösen utan att vara nära vän/familj med ägaren. Lite bökigt men ändå inte omöjligt för växelboende barn att kunna kolla på föräldrars konto på "fel" ställe. Jag fick ofta sms från familjen när de skulle kolla Apple tv+ med orden "vad är sifferkoden" och så fick jag svara med det som kommit upp på min ipad. =) Sen var det bara för dem att kolla vidare.

Med det sagt så suger Netflix getmjölk och de har ca 1 serie och 1 film om året som är något att ha. Om det inte vore för barnen så hade jag sagt upp det för flera år sen.
 
  • Gilla
AAkermo och 1 till
  • Laddar…
Om något är tillåtet, hur kan man då.jämföra det med den olagliga fildelningen?
 
Stickan56
engs engs skrev:
Är nått om att alla konton måste vara på "hemma-IPt" minst en gång / månad har jag för mig. Så borde kunna gå att lösa med VPN. Dvs koppla upp netflex över VPN till dig en gång i månaden, inte kroniskt ha all deras trafik genom ditt.
Det var väl bara spekulationer tidigare i media. Någon sån info. har dom inte kommunicerat ännu i Sverige.

Stickan
 
Jag har ett svenskt abonnemang på Netflix men bor större delen av året i Kap Verde.
Jag har aldrig fått något mejl från netflix om detta.

Jag och min sambo använder varsitt mobilabbonemang för att se på filmer, hon har en egen profil med portugisiskt språk och jag har svenskt. Detr olika filmer tillgängliga men jag tror det beror på vilka språk det finns som undertexter.

Allt som oftast laddar vi ner serier och filmer när vi har tillgång till wifi, man kan dock bara göra det på en enhet med det abonnemang jag har (720)
Jag har även en kompis i Kap Verde i ett annat hushåll som använder kontot.

Har aldrig fått något mejl.

Nu är jag på väg till Sverige och kommer att använda en svensk internetleverantör och hon är kvar hemma så det kommer att bli två olika länder som kollar.
Skall bli intressant att se om de reagerar.
 
M maria01 skrev:
kan dom inte se över landsgränser om man använder mobilen ?
Så länge du inte använder WiFi, nej. Vid roaming så skickas trafiken hem till Sverige.
 
  • Gilla
maria01
  • Laddar…
J JohanLun skrev:
Den måste ju ansluta till ditt hem wifi en gång per månad...
Vilken är "den"? Kontot? Personen? Devicet?

Jag frågade i #22 hur detta var tänkt att implementeras och fungera. Möjligen har jag läst slarvigt men jag har inte riktigt förstått det ännu. Många har sina tolkningar (gissningar) men var finns officiell information kring detta från Netflix?

Jag hittar följande:

Netflix-konto användning begränsat till samma hushåll, möjligt lägga till extra medlem mot avgift.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Men det säger inget om hur de tänker bedöma om en "tittare" "ingår i ditt hushåll" eller ej. Även här finns lite info men inte heller där förklaras det jag efterfrågar.
 
  • Gilla
Walle_skåne
  • Laddar…
Min dotter har ett Netflixkonto och är inloggad både hos sig och hos mig, så hon kan titta även när hon är på besök i barndomshemmet.

Jag känner mig varken kriminell eller osolidarisk när jag tittar på Netflix när hon inte är här.
 
  • Gilla
Nalleman64 och 1 till
  • Laddar…
J JohanLun skrev:
Netflix sverige går ju nu ut med att ev "kontodelare" aktivt ska avregga enheter som inte används av dig eller betala 50kr extra per månad.
Hur tänker ni andra?
Det är väl bra att de hårddrar avtalet det gynnar ju alla. Det fuskas tydligen för mycket nu
 
  • Haha
djac
  • Laddar…
J JohanLun skrev:
Netflix sverige går ju nu ut med att ev "kontodelare" aktivt ska avregga enheter som inte används av dig eller betala 50kr extra per månad. Jag har installerat vårt netflix i föräldrarnas sommarställe och morsan har ibland "lånat" mitt netflix. Jag är inte speciellt sugen på att betala extra för detta. Tycker netflix är dyrt nog som det är, jämfört med andra tjänster. Vore det inte för att de andra i familjen verkar använda netflix skulle jag avsluta det, har HBO, Prime och Sky som alla tillsammans totalt kostar mindre än netflix. Jag tror snarare jag ska stega ned netflix från 4k med många samtida användare till normalabonemang bara för jag blir sur på hur de hanterar detta...

Hur tänker ni andra?
Har bara Netflix idag.
Skulle dock vilja ha det i sommarstugan nästa år då fiber installeras. Då kommer ju dilemmat in. Jag är ju samma person, delar sålunda inte utan har en adress till. Detta borde lösas i Netflix.
I övrigt delade jag med min bror till nyligen. Han lär kliva ur när delandet tar slut.

I övrigt är det policy att inte dela enligt Netflix, så då är det som det är.

Sedan laddar folk ner programvara, musik och film utan att betala en mindre summa. Dålig moral tycker jag, vetandes att flera av mina vänner är artister, fotografer, musiker.
Nu stack jag ut hakan om detta, men många lever på sitt artisteri och alla har inte stora konserter att ta intäkter på.

Å andra sidan kan jag dela mitt SL-månadskort, så de finns de företag som från början tagit in perspektivet "delning". Där ser ingen prisförändringar pga delning.
En devis att ta in för framtida bolag som tar sig in i streaming och andra tjänster.
Det borde vara tillräckligt med tid i denna digitala värld att bygga en hållbar prissättningsgrund, som inte stör prenumeranterna med störande ändringar.
 
engs engs skrev:
Är nått om att alla konton måste vara på "hemma-IPt" minst en gång / månad har jag för mig. Så borde kunna gå att lösa med VPN. Dvs koppla upp netflex över VPN till dig en gång i månaden, inte kroniskt ha all deras trafik genom ditt.
Där är jag helt inne på samma spår, upprätta en VPN som ungarna kan koppla upp sig på för att reviva sitt konto.
Borde finnas en smidig lösning för detta.
 
U UrbOls skrev:
Som jag förstått så kan man till premium lägga till max 2 extra användare, 1 till standard och ingen till basic.

Denna sida reder ut en del gissningar som förekommit i tråden; Med rätt knep kan du se på Netflix från stugan i framtiden också – fem frågor om de nya reglerna – Inrikes – svenska.yle.fi
Fast läser man detta korrekt så innebär det att om man missar inloggning var 30:e dag så är just den enheten fimpad/blockad från access igen. Låter väl enkelt att logga in hit o dit men i dagens läge är det så mycket annat man måste hålla koll på, många bäckar små som det heter.

B Ben39 skrev:
Det är väl bra att de hårddrar avtalet det gynnar ju alla. Det fuskas tydligen för mycket nu
Fast om de krånglar till det så även legit användande försvåras lär deras tjänst inte bli långlivad. Min gissning är att de implementerar detta under en tid tills medlemstappet blir för stort och sedan går tillbaka till någon pseudo-kontodelning igen.
 
A Anders_E1 skrev:
Har bara Netflix idag.
Skulle dock vilja ha det i sommarstugan nästa år då fiber installeras.
/QUOTE]
Läste nånstans att man som kontohavare kan ha Netflix i mobilen och logga in på ett WiFi nätverk och streama Då kan man ansluta andra enheter tex en TV till samma nätverk i en månad Gör man den proceduren på wifinätverket i fritidshuset funkar det KLarnar väl i detalj framöver
 
D
L Lilliz_89 skrev:
Tycker folk verkligen att 200:- i månaden är dyrt för en streamingtjänst?! Om man inte vill betala den summan så säg upp abonnemanget? Och om alla som delar konton betalade själv skulle väl produkten bli billigare? Det finns stackare som knappt får sin vardag att gå runt och behöver hoppa över vissa mål mat under dagen, ändock ska det gnällas om att man behöver punga ut 50:- extra i månaden för att nån som vill titta inte betalar för sig själv..
De jämförs med andra alternativ och då är 200 mycket dyrt, om man tycker de är bättre eller sämre är en smaksak. Man kan ju gissa att ett sätt att motivera den höga månadsavgiften har varit att lägga till användare och få den rimlig, när denna möjlighet försvinner så måste man tycka att Netflix är minst 4 gånger så bra som de andra alternativen (där delning fungerar) och den gruppen är liten.

Den enkla slutsatsen man kan dra är att detta tilltag förmodligen bidrar till att Netflix marknadsandel faller snabbt, misstänker att det kommer accelerera nu när fler länder dras in i detta.
 
  • Gilla
Nalleman64
  • Laddar…
E
Om Netflix gör allvar av kontrollen/blockering säger jag upp abonnemanget. Jag betalar i dag 179:- i månaden för att få 4K. Sedan våra två barn flyttade ur boet för några år sedan så fultittar dom naturligtvis på mitt konto. Och det tycker jag är helt ok att betala 179:- för. Men att betala 179:- för det lilla som frugan och jag tittar på Netflix känns inte ok. Så det blir nog ett avslut den dagen som Netflix hör av sig och hotar med blockering.

Vi har lite andra streamingtjänster att titta på och det finns ju dessutom ett stort utbud av illegal IP-TV att titta på. Chansen att torska på det borde vara minimal!
 
  • Gilla
djac och 3 till
  • Laddar…
Jag slås lite av att så många i tråden verkar ha Netflix permanent och nu överväger att säga upp det permanent.

Är det bara jag som hoppar på och av olika streamingtjänster då och då. När man "tömt" en tar man ett uppehåll ett halvår eller så tills de hunnit förnya sig och man "luras" in igen av något sockrat erbjudande.

Sen kan jag erkänna att jag var en bättre hoppjerka när allt var nytt för några år sedan... :oops:
 
  • Gilla
Fredandel och 2 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.