B Byggsnideri skrev:
Idag finns ca 4a promille i atmosfären.
Sänks den till 2 promille som miljöterroristerna vill så kommer växtligheten snart att dö ut.
Vi behöver mer utsläpp av co2 för att öka grönskan och skördarna.

För idag har sverige ett underskott på co2.
Väldigt lätt att räkna ut.
Vi i Sverige släpper ut ca 45mil ton.
1 vuxet träd "äter" ca 20kg per år troligtvis mer men för enkelhetens skull kör vi på 20kg.
Vi har ca 87miljarder vuxna träd i Sverige.
87miljarder x 20kg blir 174 000 000 000 dvs 174miljarder kg och dela med 1000 för att få det i Ton.
174 000 000 miljoner ton minus 45 000 000milj ton blir 129 000 000miljoner Ton i underskott.

Så därför måste vi öka utsläppen.
Mmmm, och du tror inte vi behöver fundera på vad andra länder på jorden släpper ut (för nu är det ju "svensk luft" vi pratar om).
 
  • Haha
returen
  • Laddar…
Gimp Gimp skrev:
Jorden kommer inte gå under oavsett vad vi gör, dock är vi människor kanske inte rustade för vad historiska nivåer innebär.
Jag är övertygad om att en högre koldioxidhalt är väldigt positiv för växtlighet och förutsättningarna för liv på planeten i stort. Ju högre halt, desto mer växlighet och desto mer liv.

Hur det sen kommer påverka människan är ju vad vi egentligen är intresserade av och i ärlighetens namn hur det kommer påverka människor i vår direkta närhet. Kombinera det med priset för att göra något åt saker och ting så förstår man direkt varför det inte krokas arm jorden runt som vid Covid.

Många kommer påverkas negativt, många positivt och det är väl det stora problemet. Framförallt om det visar sig att de med produktivitet, pengar och makt är de som vinner på hög CO2-halt.
 
C
B Bitterhetsakademin skrev:
Och varje timme ökar världens befolkning med runt tiotusen personer.
Precis, det är ju elefanten i rummet ingen vill prata om...
 
  • Älska
  • Gilla
Bitterhetsakademin och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.