16 231 läst ·
34 svar
16k läst
34 svar
Kortsluten motorvärmare funkar med jordfelsbrytare?
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 871 inlägg
Gör som Bo säger och fixa direkt eller använd inte garageuttaget. Helt klart saknas jord ditut och var glad att du har slangvärmare annars kunde du fått testa din JFB live om du tagit i bilen vid felvänd propp.
Vi har fortfarande ingen förklaring till att det fungerar med portabel JFB oavsett hur stickporppen vänds,
Kan det vara böjda/brända/skadade jordanslutningar på portabel JFB, så att PE verkar gå rakt igenom när du mäter, men inte när den ansluts normalt?
Kan det vara böjda/brända/skadade jordanslutningar på portabel JFB, så att PE verkar gå rakt igenom när du mäter, men inte när den ansluts normalt?
Givetvis ska jag ta tag i det men tills dess får jag låta bli att använda uttagen i garaget. Mätte precis jord i garageuttaget mot vattenrör och annat jordat uttag i tvättstugan och det var ingen kontakt alls så något fel är det.GK100 skrev:
Om jag skulle få mig en kyss av ett strömförande chassi på bilen så kräver väl det i princip att jag greppar metallren yta och är barfota med markkontakt?
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
