Kära medlemmar!
Jag står inför en utmaning med min uteplats där jag oavsiktligt har använt 15 cm makadam 8-16 mm som bärlager istället för det rekommenderade bergkross 0-32 mm. Jag behöver nu åtgärda detta felval för att säkerställa en stabil och jämn yta som är lämplig för att lägga utomhus granitkeramik plattor av storleken 60x60x2 cm utan fix.
Vilka av följande åtgärder rekommenderar ni för att optimera stabiliteten och hållbarheten för terrassen?
1. Rulla ut en ny geotextilduk för att förhindra blandning av material och packa med 5 cm stenmjöl 0-8 mm eller stenflis 2-5mm ovanpå.
2. Strunta i att rulla ut en duk och istället blanda stenmjöl 0-8 mm direkt ovanpå makadam 8/16 mm.
3. Ta bort hälften av det nuvarande bärlagret (ca 7,5 cm) och ersätta det med 10 cm bergkross 0-32 mm för att skapa en mer stabil bas innan utläggning av stenmjöl. (Ett helsikes jobb)
Tacksam för era råd och erfarenheter!