tommib
Är det bara jag som undrar varför elektrikern lämnade kvar grejerna och inte monterade uttaget? Det är ju inte så att det tar lång tid att skruva dit ett norwescodon. Anslutningskabeln får TS göra själv men uttaget är ajabaja.
 
  • Gilla
Mikael_L och 1 till
  • Laddar…
Kanske det inte var färdigt för att sätta uttaget ?
 
Spishällen var inte levererad än när elektrikern var på plats. Dock fick han ta del av de tekniska kraven för spisen så att säkring och kablar blev rätt.

TACK för alla svar! Nu funkar det!
 
tommib
Jag hoppas att det funkar för att du monterat dit uttaget på väggen och därefter anslutningskabel och stickpropp....

Att spishällen inte var levererad är inte en ursäkt. Däremot kan det vara som elmont säger att det inte var färdigt för uttaget, men då borde elektrikern kommit tillbaka eller lämnat en väldigt tydlig instruktion för hur det ska monteras.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.