Hej igen jag använder Skeppshults gjutjärnspanna och den har bra magnetism så det är inte problemet, någon säger att teflon är bättre men det är ju bara belägningen som är teflon så den har inget med magnetismen att göra, vidhåller fortfarande att det inte är samma temperatur i centrum som och uti kanterna
 
Redigerat:
Jag tror dig absolut och tycker då att det måste bero på spisen ifråga inte induktionsgrejen i sig.
 
Jag har märkt att vissa stekpannor ger denna effekt, tex ICA's 28 cm 3 lagers panna, äldre gjutjärnspanna som är tunn. Det i ICA's panna (2011 års) har hällen svårt att komma igång på full effekt och det blir bara varmt i mitten. I den äldre gjutjärnspannan blir det också fläckvis varmt.
I mina hultafors gjutjärnspannor blir det varmt över hela utan, samma sak med lite dyrare keramik belagda pannor. Så min teori är att dessa pannor inte passar till induktion eftersom induktion kräver mycket bra värmespridning i botten på pannan. Det är ju endast pannan som blir varm och den måste då klara av att sprida den massiva effekten.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.