Menar du uttaget på bilden i första inlägget? Det har bara anslutning för en fas.
Om du hade bemödat dig att klicka på MarcusÅ's länk samt sökt på e-nummret som elmont skrev i inlägg 11 så hade du sett att det är detta http://www.elko.se/snabbanslutning/2-vags-infallt-uttag-440v-article3748-571.html uttag som bägge hänvisar till, alltså ett dubbeluttag som har separata anslutningar för uttagsbrunnarna samt att den är godkänd för 400VAC.
Saxat från ovanstående länkade sida:
"2-vägs infällt uttag med jord, skruv, delad matning 440V, kan matas med 2 faser, OBS! Använd 2 polig dvärgbrytare.
Sockel och täckplatta av halogenfri termoplast. Dubbla anslutningar per fas. Säkerhetsuttag.
Montagedjup 22mm
Detta framgår i Elinstallationsreglerna SS 436 40 00 avsnitt 521.8.2.
Det är också viktigt att det verkligen är två olika faser som matar detta uttag. Uttaget kan inte användas i lägenheter med en enfasig huvudledning. Det har att göra med Kirchoffs första lag. Om samma fas nyttjas kommer strömmarna att adderas och då belastas neutralledaren för mycket.
Det är dock inga problem om det är två olika faser på grund av att de är förskjutna 120 grader i förhållande till varandra."