25 999 läst ·
48 svar
26k läst
48 svar
Fryser ihjäl hemma
P Perplexus skrev:
Hej, vet inte om du lyckats lösa problemet men jag har gjort så då min växlare inte ville värme efter sommarens uppehåll, nedan mina tipps men det kräver att du är lite teknisklagd och har lite verktyg:C Christabelle Lindevall skrev:
Ställ manöverbrytaren till läge "hand" manuell styrning då är all annan styrning bortkopplad tillfällig.
Jag utgår ifrån att du har varmvatten i huset så som handfat och dusch.
1. titta om termometern som sitter i anslutning till cirkulationspumpen visar mer än 40-50 grader på framledningen visar varmt. Om inte så har din
2. att pumpen går, i värsta fall får du öppna den stora skruven i mitten på pumpen och titta om den snurrar, det kommer att rinna ut vatten det är ingen fara du måste bara fylla på systemet via "påfyllnings kranen" efter att du har satt tillbaka den stora skruven.
3. Om styrventil radiator är så pass öppen som bilden visar kommer att susa/fräsa ganska högt, om den inte låter så har ventilen fastnat i stängt läge och du måste åtgärda det medels att ta bort reglermotorn (sitter med en stor mutter undertill) och motionera själva ventilen som är en fjäderbelastat tryckventil. Sen sätter du tillbaka motorn.
4. om allt ovan är gjort så har du systemet igång dock ingen automatstyrning men förhoppningsvis värme i huset som du får reglera manuellt.
5. justera öppningen av ventilen (+8 till -8 ratten) så du har ca 50-60 grader i radiatorkretsen.
Ge mejladress så kan jag hjälpa via mejl om du vill.
Har du luftat elementen och sett till att ventilerana fungerar, så att de ej sitter fast.P Perplexus skrev:
Klicka här för att svara


