Status
Inte öppen för fler kommentarer.
J
B Bitterhetsakademin skrev:
Får man väl gratulera Ukraina till en stridsvagn, hoppas den kommer till nytta. En sliten T-72 gör kanske ingen större skillnad men man får ta vara på chansen när den bjuds.
Det sker nog fler övertaganden men det var lite kul med supporten..
 
  • Gilla
Intet och 1 till
  • Laddar…
P
Fairlane Fairlane skrev:
Att Ryssland är rädda för NATO
Ryssland hyser ingen rädsla för NATO. Ryssland vet att NATO är en försvarsallians. Ryssland är irriterat på att NATO är i vägen för ytterligare erövringar.
 
  • Gilla
kashieda och 1 till
  • Laddar…
P
Intet Intet skrev:
Bortsett från det legala dilemmat.
Hur gick det för oss efter det vi förnedrat Tyskland. Snacka om att bita sig själv I svansen. Historielösa människor är livsfarliga.
Finland tvingades betala krigsskadestånd till Ryssland efter krigen mellan Ryssland och Finland på 1940-talet. Det förstås mycket orättvist. Ryssland borde ha tvingats betala till Finland, men jag tror inte att du tycker du att det var att bita sig i svansen för Rysslands del. Är det en principsak för dig att ingen ska tvingas betala krigsskadestånd?
 
  • Haha
Intet
  • Laddar…
Fairlane
P pmd skrev:
Ryssland hyser ingen rädsla för NATO. Ryssland vet att NATO är en försvarsallians. Ryssland är irriterat på att NATO är i vägen för ytterligare erövringar.
Du citerade halva meningen från ett inlägg som var över en månad gammal i denna tråd där det kommer massor med inlägg varje dag, inte helt snyggt. Jag påstår inte att Ryssland är rädda för NATO, jag säger att man inte kan använda det som ursäkt, ens om man vore det.

I en aktiv och levande tråd är det lite meningslöst att komma in och läsa ett inlägg i taget, 1 månad gammalt, och sen kommentera detta i tron att det inte kommit upp något däremellan. Jag ser att du ofta gör det, svarar på 10-20 äldre inlägg så det bara är dina inlägg. Jag köper att man inte tillbringar all sin tid på forumet, men man kanske inte behöver kommentera saker då.
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
P
Fairlane Fairlane skrev:
Man har enligt krigets lagar skyldighet att försöka undvika att skada civila. Israel beskjuter även journalister och vårdpersonal, så de är inte ett dugg bättre än ryssarna i det hänseendet.
Om man bekämpar fienden och civilister finns i fiendens område så begår man inte ett krigsbrott. Man bör förstås försöka använda alternativ för att bekämpa fienden som inte riskerar att skada civila i närheten, men det finns ingen skyldighet att ge fienden fördelar i det sammanhanget.
 
Fairlane
P pmd skrev:
Om man bekämpar fienden och civilister finns i fiendens område så begår man inte ett krigsbrott. Man bör förstås försöka använda alternativ för att bekämpa fienden som inte riskerar att skada civila i närheten, men det finns ingen skyldighet att ge fienden fördelar i det sammanhanget.
Om du läser några inlägg till innan du svarar så kanske du upptäcker att vi haft den diskussionen.
Frågan är när du kommer till detta inlägg, på julafton?
 
  • Haha
  • Gilla
pmd och 4 till
  • Laddar…
P
Fairlane Fairlane skrev:
Jag skulle nog påstå att man högst medvetet skiter i vilket, vilket jag tycker är rätt nära medvetna attacker mot oskyldiga.
Det är fullt möjligt att det är så, men närapå omöjligt för en utomstående att veta. Om X och Y krigar så försöker de förstås smutskasta varandra som möjligt. Vad som är sant eller inte behöver man nog reda ut i efterhand.
 
P
Intet Intet skrev:
Säg det till USA. Det är den i särklass största invasionsmakten sedan andra världskriget.
USA har inte erövrat några länder sen andra världskriget. USA har startat ett krig av tveksamma skäl, men inte erövrat det land man invaderade. Om USA hade varit lite mer framåt hade man infört demokrati i landet, men det försökte man inte ens med, eller möjligen halvhjärtat. De närmaste åren kommer USA att ha nog med att (åter)införa demokrati i sitt eget land.
Intet Intet skrev:
Före det var det de västeurpeiska länderna som terroriserade och förslavade fattiga och försvarslösa folk.
Kolonialismen hade inte bara nackdelar. Den före med sig lite gott också, utom i Kongo där allt var nattsvart.

Sen passade USA på att tvinga de västeuropeiska länderna (främst Storbritannien) att släppa sina kolonier fria efter andra världskriget.

Ryssland har aldrig avkoloniserat sina kolonier.
 
  • Haha
Intet
  • Laddar…
P
Alfredo Alfredo skrev:
Finns det något alls i Rysslands angrepp mot Ukraina som är tillåtet?
Nej, naturligtvis inte. Rysslands anfall är ett brott mot FN-stadgan. Ryssland sitter i FNs styrelse (säkerhetsrådet).
 
P
J jawen skrev:
USA går ofta in i konflikter FÖR sin egen vinnings skull ekonomiskt, vilket är "rent affärsmässigt" & inte i botten handlar om "för mänsklighetens skull".
Det är ett ganska sentida fenomen, sen 20:e januari i år.
J jawen skrev:
USA har inte (vad jag vet) erövrat/stulit & ockuperat något annat lands mark, utan dom gångerna USA har tillägnat sig nya landsbitar, så har det varit genom rena köp såsom av Frankrike, Mexiko & Ryssland under 1800-talet.
I freden i Guadalupe Hidalgo, 1948, avträdde Mexico ett mycket stort landområde till USA. Den tredje största enskilda utökningen av USAs territorium efter Lousiana och Alaska. Landområdet utgjorde ungefär hälften av dåvarande Mexico.
Man kan alltså jämföra det med freden i Fredrikshamn fyrtio år tidigare när Sverige avträdde östra halvan av landet till Ryssland.
 
P
B Bitterhetsakademin skrev:
Palestinierna som fördrivits från sitt land kan också sägas ha full rätt till självförsvar mot ockupationsmakten.
Gaza har inte varit ockuperat (av Israel) sen 2005.
 
  • Haha
Intet
  • Laddar…
P
kashieda kashieda skrev:
I den konflikten är det lite svårt att säga vem som anföll först och vem som hämnas, mer än att båda sidor gör saker som kan och bör fördömas.
1948 anföll sju arabiska arméer den nya staten Israel. Araberna ville inte nöja sig med den del de fick enligt FNs delningsplan. (Folket som bodde i den arabiska delen tillfrågades förstås inte).
 
P pmd skrev:
1948 anföll sju arabiska arméer den nya staten Israel. Araberna ville inte nöja sig med den del de fick enligt FNs delningsplan. (Folket som bodde i den arabiska delen tillfrågades förstås inte).
Varför börja så sent?
 
P
P Peter787 skrev:
När det gäller muslimska flyktingar från palestina, motsvarar deras antal ungefär antalet judar som fördrevs från arabländerna 1948, då Israel grundades efter ett FN beslut, men de fick aldrig något permanent flyktingorgan via FN, men de blev naturligtvis väl mottagna i Israel, till skillnad mot hur de muslimska flyktingarna blev mottagna i de kringliggande muslimska länderna...
Om man placerar flyktingar i läger, istället för att integrera dem i samhället, vilket annars vore ganska lätt eftersom de har samma kultur och språk som den inhemska befolkningen, så blir flyktingarna frustrerade och kan användas som påtryckning på övriga världen. "Se hur illa flyktingarna har det!" Mycket praktiskt.

Särskilt bra blir det om flyktinglägren sköts av en FN-organisation som enbart har hand om just dessa flyktingar (de är A-flyktingar; alla andra flyktingar är B-flyktingar vars liv sköts av en annan FN-organisation). Ännu mera speciellt bra blir det när man fixar till så att flyktingstatusen ärvs av A-flyktingarnas barn. Flyktinglägren växer av sig själva. Lite som att man i en viss religion/etnicitet ärver den etniciteten (fast enbart på mödernet i det fallet). Den religionen får dock inget särskilt FN-organ som stöd …

I vems intresse är det att permanenta A-flyktingarnas liv i flyktingläger?
 
P
Intet Intet skrev:
NATOs expansion oroar naturligtvis Ryssland
NATOs expansion beror inte på ett lägre tryck (se Boyles lag) utan på att fler länder har velat ansluta sig till NATO. Det är rimligen inte något som Ryssland behöver oroa sig för, och antagligen inte heller gör.
Däremot irriterar sig förstås Ryssland på att Rysslands expansion blir svårare ju fler länder som är anslutna till NATO.
 
  • Gilla
  • Haha
Peter787 och 3 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.