10 205 läst ·
77 svar
10k läst
77 svar
Fininställning för start av motorsåg
ok, jag litar till 100% på att du vet vad du snackar om här. På ”vanliga” 2-t förgasare till mopeder, motorcyklar och karts så är det tvärt om, ju längre man skruvar ut den ju magrare går den.Maskintok skrev:
Fast nu kom jag på att de svenska Raket-motorerna med Tillotson är som du säger. Och det är väl i grunden en sågmotor av nåt slag med om jag inte är fel informerad. Har du skruvat Raket-motorer?
Redigerat:
Det gäller luftskruv. Då har man ett fast bränslemunstycke och reglerar luftmängd men främst trycket över bränslemunstycket med nämnda luftskruv. In blir då mer bränsle pga att man chokar bränslemunstycket. Ut blir mindre bränsle.F fsn skrev:
Motorsågen har bränsleskruv, där betyder in mindre bränsle, ut mer.
Dessa skruvar brukar se olika ut där bränsleskruven , eller nålen som den kallas , är smäckrare i formen, spetsigare.
Vill man lära sig bedömma om motorn får för mycket eller för lite bränsle är det nyttigt att leka med dessa justerskruvar på en fungerande motor. Det är bra att kunna tolka motorns signaler.
Baaap baaap eller böööp böööp
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden