16 219 läst ·
128 svar
16k läst
128 svar
Faktura elektriker
Precis men om nu kunden önskar förslag från fler än en firma är det självklart att kunden får betala för alla förslag den ratar. Det är ändå kunden som beställer offerten.sunnis skrev:
Om alla hantverkare oavsett bransch tog betalt för offerter skulle vi få en sundare marknad med lika spelregler
Så i det här fallet ska då inte TS självklamrade kabel användas i en stark ströms installation?E elmont skrev:
Derbyboy, jag tror att du är lite dåligt insatt i hur det fungerar med ett företags inkomster/kostnader samt sambandet med löner. Du tror väl inte att en bilmek har en lön på runt 1000:- i timmen?
Jag tycker att du ska ta reda på fakta innan du självsäkert gör antaganden om vad folk tjänar.
Och elektriker har en medelarbetstid på ca 178 timmar i månaden som han lyfter lön för oavsett om han är hos kund och skruvar eller om han sitter på lådan.
Jag tycker att du ska ta reda på fakta innan du självsäkert gör antaganden om vad folk tjänar.
Och elektriker har en medelarbetstid på ca 178 timmar i månaden som han lyfter lön för oavsett om han är hos kund och skruvar eller om han sitter på lådan.
Är inte det en konstig inställning. Antar att du tycker det gäller andra tjänster också? Gå in i klädaffär, provköra bil etc.P Putte 9497 skrev:
En bransch som anammar detta skulle va den lättaste branschen att ta marknadsandelar i. Bara erbjuda "gratis offert" och kunderna skulle flockas. En offert är ju inget annat än en prisuppgift, och om du tror att jag tänker betala någon för det så misstar de sig.
"Hej, vad kostar den där?" "Ge mig 50 spänn så berättar jag!"
Du får gärna precisera vad exakt vad det var som var fel.E elmont skrev:
Nej det tror jag inte. Varför skulle jag tro det?E elmont skrev:
Det var mer ett exempel på det orimliga i att elektriker tycks kunna fakturera 100 procent av tiden i en arbetstidsvecka. Just nu är det jag som kommer med fakta och du som bara säger ”fel fel fel”.E elmont skrev:
Jag tror du har fel. En normal arbetsvecka är 40h. Jag tror inte en elektriker som driver ett företag får en månadslön om han inte arbetar. Vore en väldigt speciell bransch om så vore fallet.E elmont skrev:
Edit: arbetstidsvecka 40h (tidigare 160h) uppenbar oavsiktlig felskrivning
Redigerat:
Elmont, du tycks trots ditt användarnamn lite dåligt insatt i elektrikerbranschen, iaf när det kommer till arbetstid.
En normal arbetsvecka är 40h enligt aktuellt kollektivavtal.
Källa:
https://www.sef.se/siteassets/medlem/kollektivavtal/vara-avtal/installationsavtalet-2017-2020.pdf
En normal arbetsvecka är 40h enligt aktuellt kollektivavtal.
Källa:
https://www.sef.se/siteassets/medlem/kollektivavtal/vara-avtal/installationsavtalet-2017-2020.pdf
Han är inte helt ute och cyklar på arbetstiden.D Derbyboy skrev:
Man räknar en årsarbetstid på 2080 timmar vilket blir 173,3 i snitt. Man räknar in semestern.
Rkarlsson skrev:
När man pratat om arbetstidsvecka säger man 40h
§ 1
1. 2.
3.
4 KAP ARBETSTID Ordinarie arbetstid
Den ordinarie veckoarbetstiden är 40 timmar och fördelas under måndag– fredag med 8 timmar per dag.