26 337 läst ·
99 svar
26k läst
99 svar
Dolt fel - rum saknar uppvärmning
Frågar ni mig så ska Anticlusex hålla sig till loppor och löss. Vill man veta nåt, kontakta en ingenjörsfirma som sysslar med besiktningar.
Claes Sörmland skrev:
Kan du visa på domslut där detta har bekräftats? Om inte är ditt svar förståeligt men inte säkert att det håller juridiskt.
Det blir nog svårt att hitta någon dom eftersom det som bedöms i domstol är sakförhållandet i det specifika fallet. Att hitta ett fall som är nära nog identiskt med detta blir svårt och vi känner ju heller inte till sakförhållandena. Men tråden har ju i alla fall hjälpt TS att få lite olika perspektiv på situationen.mathiash77 skrev:
Det är förhållandevis få fall som kommer till avslut i domstol. Skälet till detta är många, men kanske främst höga kostnader och lång tid till avslut. Därför avgörs det mesta i förlikning eller att ena parten ger upp. Varje enskilt fall är specifikt, så det är nog svårt att hitta likadana fall. Om man hittar likadana fall bör det vara hyggligt säkert, då kan man hänvisa till detta. Här på detta forum vet vi inte alla detaljer, och bör kanske inte veta det heller, det kan vara alltför personligt och kan även riskera att vara utlämnande om motparten läser. Så man bör nog ta råden hör som en indikation , sedan får man fatta sitt eget beslut hur man agerar.
Det är nödvändigt att man inte kan förvänta sig felet för att det ska vara dolt, men det är inte tillräckligt. Man kan tex inte säga att det var ett dolt fel att huset saknade tak bara för att man kan förvänta sig att huset har tak.useless skrev:
Fokusera på vilka utfästelser säljaren gjort är mitt tips, jag har svårt att se att något är dolt här.
Tack för all input i tråden. Det blev betydligt mer aktivt än jag väntade när jag skapade ämnet som vanligt med högt och lågt, bra och dåligt men det hör forumtrådar till. Som man säger på engelska "Still confused but on a higher level"
Hej, jag köpte ett hus förra året där det visade sig att golvet badrummet inte blev varmt. Det fanns ingen dokumentation vid fördelningscentralen vart de olika slingorna gick. Fick stänga alla slingor utom en och känna var det blev varmt. Kom till slut fram till vilken slinga som betjänade badrummet. Ventilerna fungerade men inget flöde i slingan. Det visade sig vara injusteringsventilen på tilloppet som var helt inskruvad, släppte inte igenom något vatten. Efter ha öppnat den fungerade allt.R Ripass0 skrev:
Hoppas du har något liknande ”enkelt” fel.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
