39 875 läst ·
1 052 svar
40k läst
1,1k svar
Dagspris på över 2 kronor per kWh i morgon! - Är ni förberedda?
Om man väljer ett fastpris betalar man ju, det är knappast så att elhandlaren eller banken går back utan kunden som vill ha ett fastpris eller låst ränta får ju pynta.Micleg skrev:
Det är exakt vad händer. Här har du effektdiagram för en ny Nibe LVVP. (de dubbla linjerna med samma färg är max och min effekt). Det kan bli lite bättre med R32 i stället för R290 men principen är samma.Magnus E K skrev:
Skaffa bättre LLVP. Här är det visserligen bara -14 just nu men min LLVP (8 år gammal) öser på med värme just nu (drog ner förut de dyraste timmarna så nu går den för fullt). Svårt att tro att den skulle sluta funka helt bara för att det blev ytterligare 10-15 grader kallare. Torr luft gör att den inte behöver gå ner i avfrostning så ofta heller.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Visst kommer el räkningen bli högre, men de är liten mot många andra.. Vi förbrukar mellan 400 till 450 kWh i månaden å de är typ hushålls el bara.. Uppvärmningen sker med vedpanna därför den låga elförbrukningen.
Sen får vi hoppas att snön smälter från solcells panelerna så elförbrukningen kan minska..
Sen får vi hoppas att snön smälter från solcells panelerna så elförbrukningen kan minska..
Skulle framförallt rösta på de som vill ha teknikneutralt stöd för utbyggnad av elproduktion. Kärnkraft är dyrt, och kommer inte rädda något, om det överhuvudtaget kommer. Och med stödet också mer utbyggnad av kablar till andra länder. Inte som nuvarande regering som tror att det är långsiktigt smart att begränsa överföringskapaciteten till/från andra länder.O skrev:
Inte alls, faktiskt, Dvs genom att inte ändra något alls i mitt vanliga beteende.
Elpriset varierar vissa dagar är det lågt andra högt. I det långa loppet spelar enstaka dagar med högt pris ingen som helst roll. Klart att det kostar pengar. Men att det skulle bli såhär är ju inget nytt. Det har vi vetat sedan man började stänga ner fullt fungerande kärnreaktorer.
Det är inte mycket man som vanlig röstberättigad medborgare kan göra åt saken. Man kan så klart rösta på partier som vill satsa på kärnkraft i valet, eller i alla fall inte rösta på de partier som vill lägga ner ännu mer kärnkraft.
I övrigt håller jag med. Inte så mycket man ska ändra. Ladda bilen smart, elda lite i kaminen när det är riktigt kallt, undvik pristoppar på det som är flexibelt. Som vanligt alltså.
Dags för ett år utan sommar igen?useless skrev:
- https://www.sverigesradio.se/artikel/6615596
1867 var inte att leka med...
Magnus E K
Husägare
· Östergötland
· 4 612 inlägg
Magnus E K
Husägare
- Östergötland
- 4 612 inlägg
Det är ju ingen gigantisk skillnad mellan -15 och -25 grader i det diagrammet. Naturligtvis avtar effekten ju kallare det blir men totaldör den verkligen vid -25 eller har de bara inte mätt lägre?redarn skrev:
Jag tar gärna en dag med -25 i testsyfte; dock verkar det aldrig ske här nere.
Deras spec säger att den funkar ner till -25. Vet inte vad som händer efter det. Köldmediet R290 kokar vid -40 ungefär men det behövs lite marginal till det för att det ska funka.Magnus E K skrev:
https://www.energi.se/artiklar/2025/november-2025/nu-knyter-aurora-line-samman-sverige-och-finland/
- Vi blir starkare tillsammans, säger Ida Wallentin, huvudprojektledare på Svk, i en presskommentar.
Jo tack! Och fattigare på köpet!
- Vi blir starkare tillsammans, säger Ida Wallentin, huvudprojektledare på Svk, i en presskommentar.
Jo tack! Och fattigare på köpet!
Finland har väl äntligen fått igång sitt nya stora svindyra kärnkraftverk? Ändå behöver dom snylta el från Norrland. Under vilka omständigheter kommer den elen gå åt andra hållet? För att pumpa upp vatten baklänges i älvarna? (Retoriska frågor…)N Nucky skrev:
Magnus E K
Husägare
· Östergötland
· 4 612 inlägg
Magnus E K
Husägare
- Östergötland
- 4 612 inlägg
Ej smällkallt, halvstorm i Finland och Baltikum och vindstilla i Sverige (och ej överfulla vattenmagasin) så skulle det definitivt gå åt andra hållet. Även i mindre extrema varianter.Micleg skrev:

