1 014 016 läst ·
19 546 svar
1014k läst
19,5k svar
Coronavirus (SARS-CoV-2) nyhetstråd
Jag lyssnade på en Magnus Gisslén, överläkare på infektionskliniken, Sahlgrenska och professor på Göteborgs universitet.Ulltand skrev:
Han är fantastiskt kunnig i ämnet och han påstår att så länge det handlar om samma virus så har vaccinerna effekt även om viruset muterar.
Känns som att han vet vad han pratar, både rätt utbildning och yrke…
Man skall inte läsa för mycket kvällsoress eller lyssna på hobbyepidemiomologer.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 091 inlägg
Möjliga omikron-fall i Sverige:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset
Tillägg: Ett säkert fall i Sverige:
Testproverna har skickats iväg för kontroll.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset
Tillägg: Ett säkert fall i Sverige:
https://www.folkhalsomyndigheten.se...ny-virusvariant-av-sars-cov-2-aven-i-sverige/
Redigerat:
Sannolikt och förmodligen ja.BirgitS skrev:
Ingen vet dock ännu och antalet felbedömningar av experter i pandemin har varit stort så lång. Ja närmast löjligt stort. Smittan stannar i Kina. Flockimminutet till våren 2020. Viruset kommer att mutera så att det blir snällare, Vaccin ligger många år fram i tiden, osv,
Som jag tog upp tidigare så tycker jag att pulspåverkan och extrem trötthet inte låter helt bra om man skall försöka sig på värdera symtom.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 091 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 091 inlägg
Det beror väl på hur långe de håller i sig och vad de beror på. Extrem trötthet är ju t.ex. normalt vid sjukdomar som ger hög feber då folk kan sova nästan dygnet runt.Ulltand skrev:
Absolut skall vi försöka isolera fall som dyker upp precis som du föreslår (ingen ironi) Ännu finns chansen att förhindra samhällsspridning.tusenett skrev:
Man har tom gått ut med att man kommer att smittspåra extra noga. Vad det nu innebär.
Redigerat:
BirgitS skrev:
Precis det beror vad det beror på. Och vi vet att viruset kan angripa många typer av celler inkl nervceller. Däremot har det inte rapporterats att den här varianten ger högre feber än andra varianter.
nu är det dags för lite återvinningshumor!
Man kanske inte bara ska be den smittade att själv kontakta alla hen kan ha tänkas träffat de senaste dygnen, utan även skicka ut en SMS-påminnelse till den smittade efter ett par dagar, så det inte glöms bort?Ulltand skrev:
Det är dessutom inte säkert att omikron har sitt ursprung i Sydafrika. Landets genetiker är tydligen duktiga på att snabbt identifiera varianter.BirgitS skrev:
Det kan man inte glömma när det gäller svenska medborgare. Utlänningar kan man ställa andra krav på.Ulltand skrev:
