1 012 927 läst ·
19 546 svar
1013k läst
19,5k svar
Coronavirus (SARS-CoV-2) nyhetstråd
Okej, men om man går på din definition så är ju dina siffror ännu mer fel eftersom region Stockholm i verkligheten börjar typ 3 mil söder om Södertälje och slutar en mil norr om Arlanda (just kring Arlanda, nordligaste punkten i region Stockholm ligger typ 7 mil norr om Arlanda.)L Leif i Skåne skrev:
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 060 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 060 inlägg
TT rapporterar att EU förväntas fatta beslut om Pfizers vaccin den 29 december och det innebär att det kommer ut till regionerna tidigast efter nyårshelgen.
t.ex. https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset kl. 04.36
t.ex. https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset kl. 04.36
Vet inte om detta är nytt längre 23/11 men en docent Johanna Höög sammanfattar lite om barnens roll i smittspridning på förskola. Intressant tycker jag.
https://www.tv4.se/klipp/va/1330513...1WwcHJJOVG24-4w_5bWkdOiYqMH2493A9y2TEC3GV2ajA
https://www.tv4.se/klipp/va/1330513...1WwcHJJOVG24-4w_5bWkdOiYqMH2493A9y2TEC3GV2ajA
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 060 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 060 inlägg
Vaccin till två miljoner kommer finnas under första kvartalet, man kommer börja med riskgrupperna. Dvs, det är långt kvar tills de som driver smittspridningen (yrkesarbetande vuxna och skolungdom) kommer få vaccin - så vi får leva med restriktioner under hela våren åtminstone.BirgitS skrev:
Det gör att texter som denna ledare i DN framstår som mer än lovligt naiva https://www.dn.se/ledare/varje-vecka-med-vaccin-raddar-liv/.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset
386 dödsfall i vecka, dvs 55 per dag, det är en ökning av ca 40% under två veckor.
Antal nya smittofall har däremot gått ner med 25-30%
386 dödsfall i vecka, dvs 55 per dag, det är en ökning av ca 40% under två veckor.
Antal nya smittofall har däremot gått ner med 25-30%
Nej, från första inlägg: "Syftet är inte att vara en debatttråd för/emot ämnen som munskydd, lockdown eller Sveriges sätt att hantera pandemin."D djac skrev:
Så, kommentera gärna inlägg, men nöj dig med att kommentera just det inlägget och avstå från att kommentera någon annans kommentar (inom rimliga gränser), så ska vi kanske slippa att det urartar.
Men det viktigaste är ju att få ner dödligheten och den är starkt koncentrerad till riskgrupperna. Så just därför räddar de tidiga vaccinationerna flest liv.H hapazard skrev:Vaccin till två miljoner kommer finnas under första kvartalet, man kommer börja med riskgrupperna. Dvs, det är långt kvar tills de som driver smittspridningen (yrkesarbetande vuxna och skolungdom) kommer få vaccin - så vi får leva med restriktioner under hela våren åtminstone.
Det gör att texter som denna ledare i DN framstår som mer än lovligt naiva [länk].
Sjukvårdens belastning ligger nog kvar tills + 50 gruppen är vaccinerad.
Efter det är covid en skjukdom med låg dödlighet och där den största faran nog är långtidscovid.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 060 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 060 inlägg
FHM har kommit med ytterligare förtydligande under dagen och skriver så här:BirgitS skrev:
https://www.folkhalsomyndigheten.se...d-19-forst-till-dem-som-behover-skyddet-mest/Folkhälsomyndigheten rekommenderar därför i myndighetens andra delredovisning att följande grupper erbjuds vaccination först – och i följande prioriteringsordning om volymerna är begränsade:
Totalt ingår omkring 600 000 personer i dessa främst prioriterade grupper.
- Personer som bor på särskilda boenden för äldre eller som har hemtjänst, i huvudsak personer som är 70 år och äldre.
- Personal som möter särskilt sårbara personer inom äldreomsorg, hälso- och sjukvård samt övrig omsorg.
- Vuxna som bor tillsammans med personer som har hemtjänst.
De skriver att rekommendationen kommer att uppdateras och anpassas till olika omständigheter.
de senaste veckorna var antalet nya smittofall:Ulltand skrev:
v44: 24648 fall (84 döda)
v45: 31786 fall (100 döda)
v46 31132 fall (284 döda)
v48 35230 fall (275 döda)
v49: 24066 fall (386 döda)
Så efter att det legat på en platå under 3 veckor fick vi i veckan lägre antal nya smittade.
Jag vet inte om man testade mindre i veckan, men har svårt att tänka mig det.
Fast JAG tror fortfarande att med vaccin som är 90-95% effektiva så är det fortfarande 5-10% som är mottagliga för Covid-19. Dvs en knapp miljon svenskar. Och med en dödlighet på 0,5% så... ja, gör matten själv - det är fortfarande utrymme för tusentals nya dödsfall även efter en massvaccination. Men det är ju ”bara” som siffrorna för en vanlig influensa.Ulltand skrev:
