51 754 läst ·
938 svar
52k läst
938 svar
Bojkottar ni företag som handlar med Ryssland?
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Att Biden vill störta Putin tror jag inte att någon tvivlar på. Jag tror att de flesta normalt funtade människor vill se honom avsatt. Det du länkar till säger inte mer än så. Han sa något improviserat och känslomässigt under ett tal helt enkelt.Maskintok skrev:
Och både du och jag vet att du inte läser några "dokument". Om du mot förmodan gör det så får du gärna dela med dig av dem
Jag kan utan problem säga att jag inte bryr mig så mycket om vad ukrainarna tycker om våran överlevnad.K Krille4 skrev:
Jag har ingen större lust att påverkas av något som inte kommit upp till folkomröstning i detta land..
utan ännu en gång har politiker fattat beslut och straffar medborgare i Sverige med höga skatter...
Skulle jag dela med mig av information till en kritiker av sanningen?R RoAd skrev:Att Biden vill störta Putin tror jag inte att någon tvivlar på. Jag tror att de flesta normalt funtade människor vill se honom avsatt. Det du länkar till säger inte mer än så. Han sa något improviserat och känslomässigt under ett tal helt enkelt.
Och både du och jag vet att du inte läser några "dokument". Om du mot förmodan gör det så får du gärna dela med dig av dem![]()
som inte ens trodde på Hunter Bidens uppoffring för vad som skett tidigare.. nä nä.. Aldrig.
När jag läser dina inlägg så märks det även att du missat poängen i detta..
att en president uttalar sig så här och som han gjorde till sina trupper tidigare är precis i de agendor som finns i Washington...
självklart måste vita huset stoppa detta fort... Innan det ger ringar på vattnet och fler länder ansluter sig till Ryssland..
Ja, Putins krig i Ukraina är redan ett krig för mycket.K Karl Olssvan skrev:
Jo, vi måste förse Ukraina med vapen i stora mängder så att de kan kasta ut ryssarna.
Till slut kommer Putler inte längre att ha varken soldater eller krigmateriel kvar att kriga med. Då tar kriget slut utan att Ryssland behöver "ge sig".
Kanske, men jag är tveksam. Ryssland kan dock inte tillåtas att förhandla i en styrkeposition.
Det vore förmodligen bra. En de-nazifiering av Ryssland skulle det ryska folket vinna mycket på.
Om du inte förstår att hela världen inklusive Sverige påverkas av Rysslands invasion av Ukraina är det bara att beklaga.Maskintok skrev:Jag kan utan problem säga att jag inte bryr mig så mycket om vad ukrainarna tycker om våran överlevnad.
Jag har ingen större lust att påverkas av något som inte kommit upp till folkomröstning i detta land..
utan ännu en gång har politiker fattat beslut och straffar medborgare i Sverige med höga skatter...
/Krille
Och jag tror inte att de i Ukraina bryr sig speciellt mycket om dig heller. De har annat att tänka på.Maskintok skrev:
Ibland slår du mig som en riktig vuxenbäbis. Du har "inte lust"? Jag saknar ord.Maskintok skrev:
Nä men de flesta åkrar som man nu skulle börja odla på är inte rensade från skrot och de kan även innehålla gifter som gör att det inte går att odla spannmål på.K Krille4 skrev:
samt att många män nu behövs i fält mer än i jordbruket.
Jag har fullförståelse över detta.K Krille4 skrev:
dock behöver jag inte anse att det är korrekt eller ens acceptera detta.
speciellt inte med skatter som drivit upp priset rejält.
Vad yrar du om? Jag ber dig bara att belägga det du påstår.Maskintok skrev:
Är det för många Arboga 10,2 nu? Jag förstår inte ens vad du vill säga.Maskintok skrev:
Jag lägger ner för kvällen. Mest för din skull faktiskt.
