G Granström2 skrev:
Ja lat vill tramsa lite. Det har vi sett förut. Jackie Arklöv har lika stort mänskligt värde som Einstein, Ghandi, Churchill eller Astrid Lindgren. Onda låtsasliberalers logik. Den nordamerikanska "liberalismen" blir Sveriges död.
Våra extremister som förnekar vår nations existensberättigande tycks ha sovit på sina gratis engelskalektioner.
Käraste lilla Granström2, om du inte var/är medveten om det så var det @Peter787 som "out of the blue" började tramsa om översättningen till svenska av deklarationen om mänskliga rättigheter.
Allt jag ville ha var ett enkelt klarläggande. Problem med det?
 
E Einh skrev:
Du inser inte ironin i att du i för några inlägg sedan hänvisade till SAOB som den högste språkauktoriteten? Du förminskade någon som frågade vad den faktiska skillnaden mellan värde och värdighet var och bad denna person slå upp det i SAOB. Nu när det framgår att värde och värdighet likställs i SAOB med avseende på detta citat så blir ditt svar att den nuvarande, aktuella SAOB inte stämmer och är politiserad. Vilken version av SAOB tycker Herrn att vi skola nyttja för thet Swenska Språket? 1800-talets version?
Om man inte får använda den senaste versionen av saob. Vilket brukar vara naturligt. Så kan den ända rätta vara den var giltig när texten skrevs. ? jag tycker vi tar din ide. Den från 1800 talet
Den borde inte vara för ny....
 
  • Gilla
LaT
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.