145 641 läst ·
201 svar
146k läst
201 svar
Är nygjorda bjälklaget en katastrof?
Du får i tråden mängder av tips & trix och förslag på " micklande" för att rädda situationen för din hantverkare.H holadola skrev:Vi har en pågående badrumsrenovering där de precis blivit klara för att börja lägga på skivor och flytspackla. Nu har vi haft besök av en person som också renoverar sitt badrum, och självklart gick vi och tittade på hur det går med vårt. Han var minst sagt tveksam. Vi har ingen aning, har tillbringat natten med att försöka läsa om branschstandarder utan att bli så mycket klokare. Firman vi använder är certifierad via Säker Vatten, men invändningarna mot bygget låter rimliga.
Översiktsbild. De längsgående reglerna är 45x90, de korta som går tvärs över är 45x70mm. Utrymmet mellan dem varierar men är ca 40x50cm. Vi har läst att 45x195 är vanligare mått för reglarna, men är tveksamma till om det får plats 195. Om det nu är 70mm höjd som gäller kanske utrymmena mellan borde varit mindre, eller så är det ok? De är ju under 60cm iallafall.
[bild]
De längstgående reglarna är skarvade. En av skarvarna har någon slags förstärkningsbräda, den andra har det inte.
[bild][bild]
Under golvbrunnen är det knappt 3 cm kvar av regeln.
[bild][bild]
Allt hålls upp av de här klossarna. Vår besökare kommenterade dels att det blir fel sorts belastning, eftersom all belastning hamnar på skruven. Samt att själva skruven är ser väldigt tunn ut. En del klossar sitter snett, en är spräckt.
[bild][bild][bild]
Eftersom de tvärgående reglerna satts mitt emot varandra har det inte gått att skruva rakt in, istället har man skruvat snett från sidorna. Det gungar lite när man går på dem, vilket såklart inte är bra för klinkersen. Men det ska ju på en massa annat sen också.
[bild]
Här ska toastolen sitta, borde det inte vara mer uppbyggt runt röret för att ta emot stol+persons vikt?
[bild]
Han undrade även om det ska vara skarvar i rören under golven. Kommenterade att utan inspektionslucka kan vi inte göra något om det börjar läcka.
[bild]
Det hade såklart kunnat göras smidigare, men är det något som riskerar badrummet framöver? Vi vill att det håller så länge som möjligt, inte att klinkersen spricker om 10 år för att det gungar för mycket.
Om det är någon del som inte är ok, går det att åtgärda det utan att riva ut allt? Vi vill helst bara att det ska bli klart nu, och inte riva upp något om det inte behövs.
(Bilderna ser ut att läggas in igen här nedanför. Jag hittar inte hur jag redigerar det, bara ignorera eventuella bilder nedanför det här)
Det enda rätta är stoppa jobbet, byta hantverkare, riva ut allt och börja om från början.
Det är inte sannolikt att din nuvarande hantverkare läser tråden och tar till sig all dessa mer eller mindre bra gissningar om vad som är bäst.
Det är inte heller ditt ansvar att förmedla tips& tricks från tråden till din hantverkare.
Stoppa jobbet omedelbart och anlita hantverkare som har erfoderlig kompetens och kommer att ta ansvar.
Lycka till
Tycker så jävla synd att man måste fråga om sina projekt här inne, tusen duktiga svar,,,,,B Bernt Ö97 skrev:Du får i tråden mängder av tips & trix och förslag på " micklande" för att rädda situationen för din hantverkare.
Det enda rätta är stoppa jobbet, byta hantverkare, riva ut allt och börja om från början.
Det är inte sannolikt att din nuvarande hantverkare läser tråden och tar till sig all dessa mer eller mindre bra gissningar om vad som är bäst.
Det är inte heller ditt ansvar att förmedla tips& tricks från tråden till din hantverkare.
Stoppa jobbet omedelbart och anlita hantverkare som har erfoderlig kompetens och kommer att ta ansvar.
Lycka till
Ta det med era butiker på orten istället och lita på dom. Annars rätt åt era jävla amatörer att ni förstör era hus
Du har rätt, det finns många amatörer bland hantverkarna som faktiskt förstör hus.M MHK2 skrev:
MathiasS skrev:
Bergvärme, golvvärme , tidigare radiatorer med tillhörande synliga järnrör är borta och alla rör är nu draget dolt i bjälklaget utan skarvar.
som sagt, det är knappast något större arbete att flytta skarvarna så de hamnar utanför badrummet och istället dra lite rör-i-rör där man inte kan inspektera eller göra underhålll.
Det finns absolut ingen som helst anledning att vara rädd för skarvar på värmesystemet,
Vartenda hus med stålrör har dolda skarvar, och det har fungerat bra i hundra år, har aldrig sett en skarv på något värmesystem som läckt,
Och ja om man konverterar från radiatorer till golvvärme så finns det ingen anledning att ha dolda skarvar,
Du missar poängen här, låt oss återgå till detta specifika fall.S Sylvek skrev:Det finns absolut ingen som helst anledning att vara rädd för skarvar på värmesystemet,
Vartenda hus med stålrör har dolda skarvar, och det har fungerat bra i hundra år, har aldrig sett en skarv på något värmesystem som läckt,
Och ja om man konverterar från radiatorer till golvvärme så finns det ingen anledning att ha dolda skarvar,
En meter åt varje håll från detta skarvställe är röret antagligen synligt och tillgängligt. Att lägga denna skarv, oavsett vad man får eller inte får göra, på det enda stället i hela huset där det inte går att komma åt skarven utan att punktera tätskiktet i badrummets golv är inget annat än korkat. Det är helt självklart för den som står med risken och kostnaden om skarven fallerar, att flytta denna till en bättre plats. Kommer det kosta lite mer? Ja, men det är antagligen ett jobb som görs på några timmar och renoverar man ett badrum för 100k kanske det är hanterbart.
Jag håller med dig om att rör kan skarvas utan att de läcker, men det finns alltid en risk och den behöver hanteras.
Bara för att vara sån... men här har du ett exempel https://www.byggahus.se/forum/threads/hur-fixar-man-en-laeckande-jaernroersskarv.433499/S Sylvek skrev:Det finns absolut ingen som helst anledning att vara rädd för skarvar på värmesystemet,
Vartenda hus med stålrör har dolda skarvar, och det har fungerat bra i hundra år, har aldrig sett en skarv på något värmesystem som läckt,
Och ja om man konverterar från radiatorer till golvvärme så finns det ingen anledning att ha dolda skarvar,
Dock inte helt snutet ur näsan att "flytta" skarven, man skall då in i angränsande rum och skarva där istället.MathiasS skrev:
Har full förståelse för att man vid en badrumsrenovering väljer att behålla eventuella skarvar på värmesystemet där de är.
Givetvis kan det vara lättare eller svårare beroende på omständigheterna, men att lägga en skarv under ett badrumsgolv är verkligen sämsta tänkbara alternativ.C cpalm skrev:
Att man kan fråga om sina projekt här, är jäkligt bra! Och inte minst denna tråden. Insändaren har nu fått svart på vit att det är en dåligt jobb utfört. Och kan sätta stopp för att deras hus förstörs.M MHK2 skrev:

