672 läst ·
17 svar
672 läst
17 svar
Är lampsladden icke Eu-standard?
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 826 inlägg
Det är så billigt och enkelt att göra rätt här att frågan blir ointressant. Stickproppen signalerar vilken isolationsklass som lampan håller, och en jordad stickpropp får en att tro att den är klass I (skyddsjordad).Dan1891 skrev:
Om jag säger att det är ofarligt i TS fall så kommer man att glömma att det gäller TS fall och man kommer framför allt att glömma vad TS fall handlar om. Om det skulle handla om en klass 0-lampa som man sätter en jordad stickpropp på (utan att ansluta den till lampan) så blir det genast direkt farligt.
Tack!Fairlane skrev:
Ja, man brukar koppla färg mot färg, men strömmen vet såklart inte om den åker fram i en blå ledare som byter färg till brun sen och den bryr sig inte heller om det. 😉
Anledningen till att det inte spelar någon roll är för att vi har växelström. Du har också en "brun" och en "blå" i ett vanligt vägguttag och du kan ju stoppa in en vanlig kontakt på två håll, utan problem.
Det som man däremot aldrig får vara osäker på är jord, den måste vara rätt om man har det. Nu har du inte det till den lampan så då kan du glömma den biten.
Klicka här för att svara
