Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Dyr bakläxa för bygghandel efter felleverans

Elina Blom Westergren
Publicerad 3 mar 202217 kommentarer
Husägare fick fel takpannor men bygghandeln vill inte byta.
Monier Hollander.

Monier Hollander. Foto: Monier

En husägare och en bygghandel träter om vem som ska stå för konsekvenserna av att bygghandeln levererat fel takpannor. De levererade takpannorna var Monier Hollander V Svart Eng, istället för Hollander V Taktegel Glaserad Mattsvart.

Bygghandeln menar på att husägaren borde ha upptäckt felet vid leverans, medan husägaren menar på att felet bara syns i direkt solljus och därmed har reklamationen skett så snart som det var möjligt. Reklamationen skedde två månader efter leverans i slutskedet av takomläggningen. Solen låg på och en avvikelse mellan plåtarbetena och pannorna blev synlig.

- När man kom till framsidan av huset där solen också står som mest, visade det sig att den svarta plåten runt takkuporna och husgavlarna inte hade samma färg som pannorna. Takpannorna på det nya huset hade en brun nyans och inte mattsvart som de har på enplansbyggnaden bredvid på samma tomt, skriver husägaren i en anmälan till Allmänna Reklamationsnämnden.

Företaget ska ha svarat husägaren att denna ska göra klart takarbetet för att skydda taket under hösten, medan de undersökte vad som gått fel.

Efter att man analyserat situationen kom man fram till att det de facto var fel sorts pannor, om än väldigt lika. Men bygghandeln säger samtidigt att reklamationen inte kommit in i skälig tid, att den medför oskäliga kostnader för dem och att husägaren genom att lägga hela taket inte har begränsat skadan.

- Någon reklamation gjordes inte vid leverans eller då pallarna bröts. Felet borde ha upptäckts redan i offerten, ordererkännandet, följesedeln och/eller på varumärkningen. De kostnader som NN begär är inte skäliga, skriver Optimera i sitt svar till Allmänna Reklamationsnämnden och säger att dumpning och frakt skulle kosta dem 250 000 kronor vilket de finner oskäligt.

Enligt dem handlar det om en mycket svag nyansskillnad mellan pannorna som endast är synlig vid solsken och som de menar inte är störande.

- Båda är svarta men engoberingen i tillverkningen gör att en nyansskillnad kan vara synlig, skriver Optimera.

Allmänna Reklamationsnämnden håller med om att nyansskillnaden är så pass liten att det inte går att utdöma skadestånd, såsom husägaren vill. Hon måste själv stå för nedmontering med mera om hon vill byta pannor.

Däremot är det bevisligen fel pannor som levererats och reklamationen, slår nämnden fast, har skett inom skälig tid. Eftersom omleverans med rätt pannor aldrig har skett har husägaren rätt till ett prisavdrag. 

- Nämnden bedömer att beloppen bör motsvara vad hon betalat för de aktuella takpannorna, dvs. 223 327 kr. Nämnden rekommenderar därför Optimera att betala detta belopp till henne, skriver de i sitt beslut.

Läs också

  • Takföretag målade över rostiga plåtar
  • Företag vill inte åtgärda felbyggd altan
Svara
Gilla

Kommentarer

17
V
Hur har det gått med detta?
· 28 apr
N
Verkar rimligt men skulle du som takfirma ville gi garanti för et tät tak om du får jobben att bytta pannor utan att byta papp? Vi som konsument vill så klart h
· 14 mar
U
Nej. Duken går inte sönder av att man nuddar den. Man måste ju kunna jobba på taket när man bygger det.
· 14 mar
Visa alla kommentarer

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,16

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Relaterade forumämnen

  • Reklamation av takbyte - tips?

    Juridik
  • Här kommer en guide för den som står inför skilsmässa och bodelning!

    Juridik
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.