76 879 läst ·
250 svar
77k läst
250 svar
Visst har jag installerat min EKLK kabel korrekt?
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 229 inlägg
Det är för det mesta (eller iaf ofta) inte möjligt. Apparater för fast installation är inte tänkta för det. Det finns t ex uttag där jorden ansluts i botten så nära man kan komma in med kabeln, och där fas/nolla ligger en bra bit ifrån. Skall man då knöka in tre serpentiner med EKK för jorden så att den blir längre?Nyfniken skrev:
Nej, men står man still med bilen mitt i trafiken och blir påkörd så kan det göra nytta. Det sitter där och är gratis. Varför inte använda det?
Om man säger "det är omöjligt att någon i framtiden kommer och rycker i den här kabeln" så är man bra naiv och/eller har begränsad erfarenhet av idioter och Murphy.
Det är a) knappast möjligt (blir svårt med plats) och b) man kan på allvar ifrågasätta om det skulle fungera. EKK är så mycket styvare att det är frågan om den inte river med sig något annat om du skall dra så mycket att du kan få ut den ur uttaget.
Detta är en variant av fast installation. Det finns många andra. Men generellt så skall kablar i den fasta installationen sitta just fast. Om de inte gör det, då är något annat fel.
Klart det finns sådana fall men rent generellt skulle jag påstå att det oftast finns mer plats i en "kopplingsdosa" för lite extra längd på jordtåten än i exempelvis en stickpropp eller en skarvsladdshona. Att det sen kanske är overkill med tveksam nytta kan jag dock köpa.lars_stefan_axelsson skrev:
Jodå, det har kostat något. Det finns nämligen inget utanpåliggande elmaterial i IP21-klass som har dragavlastning. Och ofta är det väldigt trångt för att lägga en massa släck på EK-ledarna.Nyfniken skrev:
Så man får botanisera bland dyrare och fulare IP44-material.
Så kostnaden är tid, pengar och fulhet.
Monterar jag där jag befarar mekanisk skada/påfrestning på kablarna så sätter jag kabelskydd av u-formad plåt, eller VPrör eller pansarrör eller vidtar någon annan åtgärd för att minimera risken för att en kabel skadas eller rivs loss.
Det är knappast aktuellt i vanlig hemmiljö, men säg verkstad, lager, kulvertar och korridorer i sjukhus (där man rullar runt med sängar och utrustning) osv, där kan det vara aktuellt.
Det är knappast aktuellt i vanlig hemmiljö, men säg verkstad, lager, kulvertar och korridorer i sjukhus (där man rullar runt med sängar och utrustning) osv, där kan det vara aktuellt.
Jag brukar lämna slack om det går, även om det inte behövs. Kan vara bra för framtiden om man gör förändringar i installationen.
Allvetare
· Tullinge
· 6 040 inlägg
Disclamer, jag jobbar inte som elektriker..
Jag brukar göra jorden lite längre oavsett...
En dum ovana jag har.
Jag brukar göra jorden lite längre oavsett...
En dum ovana jag har.
Tillbyggare
· Onsala
· 2 023 inlägg
Oj, som vanligt tog det fart i eltrådarna!
Då kapar jag tråden lite eftersom TS bör fått mer än hen behöver i form av råd
En enkel fråga. Får/bör man använda Wago-klämmor i skarvdosor utomhus (IP44) eller är de uteslutande för inomhusbruk?
Då kapar jag tråden lite eftersom TS bör fått mer än hen behöver i form av råd
En enkel fråga. Får/bör man använda Wago-klämmor i skarvdosor utomhus (IP44) eller är de uteslutande för inomhusbruk?