Hej,
Jag och min sambo har nyligen köpt ett 1 1/2-planshus byggt 1975. Grundläggningen är platta på mark som förmodligen är oisolerad med tanke på byggåret. Vi står nu inför ett visst renoveringsarbete där vi bl.a. önskar byta golv på nedre planet och funderar nu på vad som är bästa golvvalet och tillvägagångssättet.
Vi har bl.a. sneglat lite på Basecos massiva furugolv som har ett system för att lägga detta på betongplatta. Systemet innebär dock plastning, gummiremsa samt en hel del borrning direkt ned i plattan. Detta är både fördyrande och kräver förmodligen en hel del extra arbete samtidigt som det känns olustigt att borra en herrans massa hål i plattan.
Det andra alternativet skulle då vara att gå med någon form av klickparkett eller dylikt som då förhoppningsvis inte behöver skruvas/limmas, men vi tycker att det är svårt att hitta snygga parkettgolv och är också osäkra på vilka leverantörer som levererar högkvalitativa golv.
Då hustypen känns som en av Sveriges vanligaste tänkte vi höra om det är någon här på forumet som har ställt sig samma frågor och landat i något de blivit nöjda med? Om inte - hur skulle ni gjort i vår situation?
Stort tack på förhand.