357 504 läst ·
9 451 svar
358k läst
9,5k svar
Vi som gillar kärnkraft, vad behövs för att det ska bli
Jag gick då till elbruk som har historiska elpriser. Och för 2025 var elpriset i SE4 66,97 öre.pacman42 skrev:
Hur gick det till när du fick 67 öre till 200 öre?
EDIT
Det var ju en hel radda som menade att packman42 skrev ett bra inlägg. Så ni får gärna hjälpa pacman42 med att leverera ett rationellt svar.
Vore ju illa om inte ett helt gäng skulle klara av det.
De lovades 80 öre per kWh i garanterat pris.Z Zodde skrev:
Nya elavtal i SE4:
Fast pris 1 år: Runt 85–105 öre/kWh
Fast pris 3 år: Runt 95–115 öre/kWh
I SE3:
Fast pris 1 år: Runt 75–90 öre/kWh
Fast pris 3 år: Runt 80–95 öre/kWh
Även sommarmånaderna har ett medelpris i SE4 på mer än 50 öre/kWh de tre senaste åren.
Så om vi inte antar kraftigt sjunkande elpriser så är risken i SE3/SE4 inte så stor.
Redigerat:
Det är bara att läsa trådenZ Zodde skrev:
https://www.byggahus.se/forum/threa...ehovs-for-att-det-ska-bli.496061/post-6676362
Ända sedan 2021 har priserna på årsbasis legat över 100 öre / kWh i SE4*, dessa fastpris avtal tar givetvis hänsyn till att större andel av konsumtionen sker i dyra perioder, vilket är något man missar om man bara tittar på medelvärde av spotpriser.
*Visst riskpåslag från leverantörerna inkluderat i fastpris givetvis, men kan inte tänka mig att det är stort nog att väsentligt förändra slutsatsen.
Det relevanta är Nordpool priserna. Och det var 67 öre för 2025 i SE4.A ajn82 skrev:Det är bara att läsa tråden
[länk]
Ända sedan 2021 har priserna på årsbasis legat över 100 öre / kWh i SE4*, dessa fastpris avtal tar givetvis hänsyn till att större andel av konsumtionen sker i dyra perioder, vilket är något man missar om man bara tittar på medelvärde av spotpriser.
*Visst riskpåslag från leverantörerna inkluderat i fastpris givetvis, men kan inte tänka mig att det är stort nog att väsentligt förändra slutsatsen.
56,85 öre/kWh år 2024.
Var har du fått de där över 100 öre/kWh ifrån?
Nej, det är helt irrelevant vad elen kostar när den inte konsumeras.D daVinci skrev:
Givet att 80 öres CfD'n är baserat på längre perioder (allt annat vore inkompetens) utan baseras på t.ex årsproduktion så är det precis vad fastpris-avtalen indikerar priset på. Sen är det ju även så att av affärsmässiga skäl lägger man underhåll och revision på kärnkraftverk i vad som normalt är lågpris-perioder, så snitt betalningen för ett kärnkraftverk ligger rimligen även över snittpriset av all producerad el över året.
Var jag fått siffran ifrån är även tydligt länkat till exakt dataset hos SCB i inlägget i fråga, det är bara att klicka och studera själv.
Konsumtions/produktions-viktat** ligger därmed snittpriset för el i SE4 runt 1 kr / kWh, eftersom den statistiken inte finns lättillgängligt så använder jag fastpris-avtalens prisnivå som en proxy för det exakta mätvärdet. Dessa bör vara en god indikator eftersom elmarknaden är stark konkurrensutsatt och alla kWh är ekvivalenta för konsumenten. Därmed finns det inga andra faktorer än priset som aktörerna nämnvärt kan konkurrera med, och det är därför rimligt att anta att prisnivån i fastpris-avtal väl speglar den underliggande kostnaden för el, baserat på ett normalt hushålls årsförbrukningsprofil. Såklart med ett visst riskpåslag (men det hålls givetvis nere av konkurrensen mellan de många aktörerna)
** Om man viktar efter konsumtion eller produktion är såklart egalt i detta fallet, eftersom mängden el som produceras och konsumeras måste ligga i konstant jämvikt, men för enskilda förbrukare som drastiskt avviker från normal förbrukningsprofil kan såklart utfallet bli annorlunda, men vad gäller kärnkraftens förutsättningar för lönsamhet påverkar det inte analysen.
Redigerat:
För den som undrar hur CfD räknas av i praktiken, det gjorde jag efter inlägget ovan, man kan ju inte lita på att våra politiker inte är dumma i huvudet
https://ei.se/download/18.4f2214e919367e9315b3be4/1733133552792/2024-103845.pdf
https://ei.se/download/18.4f2214e919367e9315b3be4/1733133552792/2024-103845.pdf
Dock verkar det som att de kommer att räkna det mot ett rakt medelvärde över timmarna, och inte mot när el faktiskt produceras, vilket verkligen är hål-i-huvudet om det stämmer. (dock utesluter de timmar med negativt pris från årsmedelvärdet). Men de kan i alla fall inte sälja el för 80 öre/kWh när priset ligger på 10 öre/kWh, utan subventionen blir mot årsmedelvärdet för området som helhet.
Fast det där är jupacman42 skrev:
De lovades 80 öre per kWh i garanterat pris.
Nya elavtal i SE4:
Fast pris 1 år: Runt 85–105 öre/kWh
Fast pris 3 år: Runt 95–115 öre/kWh
I SE3:
Fast pris 1 år: Runt 75–90 öre/kWh
Fast pris 3 år: Runt 80–95 öre/kWh
Även sommarmånaderna har ett medelpris i SE4 på mer än 50 öre/kWh de tre senaste åren.
Så om vi inte antar kraftigt sjunkande elpriser så är risken i SE3/SE4 inte så stor.
a) priserna till privatkund
b) priserna just nu
Vattenfall säljer el på långa kontrakt till 40EUR/Mwh i både 2027 å 2028 (45öre KWh)
Så de priser du presenterar är helt enkelt inte relevanta.
Jag har tidigare skrivit att Vattenfall säljer el i 2028 till 45 öre KWhA ajn82 skrev:
Vad elhandlare tar ut för marginaler till små privatkunder har liksom noll relevans i sammanhanget
Det finns INGEN spelare på marknaden som är beredd att betala i närheten av 80öre för långa kontrakt så där hade du otur.
Kan du länka till denna statistisken för SE4?Z Zodde skrev:
En snabb googling säger att marginalen i elhandelsföretag typiskt ligger på 1-4% på själva elen, så det är intressant att det enligt finns siffror skulle ligga på över 100%. Men Gemini har haft fel förut, men vore uppseendeväckande med sådana marginaler i en bransch med många aktörer.
Redigerat:
Medlem
· Uppland
· 2 531 inlägg
Medlem
· Uppland
· 2 531 inlägg
Vilken elproduktion har Vattenfall i SE4? Lillgrund? Höge väg? Jag hittar inga andra produktionsanläggningar som tillhör Vattenfall i SE4.Z Zodde skrev:
Om vi inte begränsar oss till SE4 ser vi att Vattenfall säljer el för mycket mer än 80 öre/kWh på viktiga marknader i Europa. Vattenfall fick inget projekt vid senaste auktionen i UK, men man har ett flertal vindkraftparker där sedan många år tillbaka. Som referens blev priserna för nya projekt från jan 2026:
"The UK’s latest offshore wind auction awarded 8.4 GW, making it the biggest offshore wind auction in Europe to date. Strong competition led to competitive average prices of £91.20/MWh in England and Wales"
Det motsvarar 117 öre/kWh. Priserna har sjunkit över tid. Om vi tittar tillbaka till 2015: "The first CfD auction results for UK offshore wind were announced, with strike prices of £114 to £120/ MWh (2012 prices)"
Jag tror att Vattenfall säljer el för både 100 och 200 öre/kWh på mycket långa kontrakt.
Redigerat:
Skriver du detta på riktigt???A ajn82 skrev:
Nordpoolspriset är vad producenterna får betalt. Så det är det priset som ÄR relevant.
Vidare för din information är det effekten som levereras och betalas enlig Nordpool-pris som förbrukas.
Ibland är det som om de som skriver inte har någon verklighetskontakt alls. Eller hur kan man förklara ajn82's mening här?
Vattenfall ger bara ett snittpris på all såld el i 2027 och 2028 å den är 45 öre/KWh. Det sk systempriset. Vad de eventuellt får för EPAD och hur mycket de sålt i respektive område framgår inte. Men EPAD för SE4 handlar 2028 handlas kring 11-14 öre så för SE4 skulle det då innebära 56-60öre KWh vilket fortfarande är milsvitt från det du claimar.A ajn82 skrev:Kan du länka till denna statistisken för SE4?
En snabb googling säger att marginalen i elhandelsföretag typiskt ligger på 1-4% på själva elen, så det är intressant att det enligt finns siffror skulle ligga på över 100%. Men Gemini har haft fel förut, men vore uppseendeväckande med sådana marginaler i en bransch med många aktörer.
EPAD= Electricity price area differentials om nu nån inte visste det