359 876 läst ·
9 500 svar
360k läst
9,5k svar
Vi som gillar kärnkraft, vad behövs för att det ska bli
Magnus E K
Husägare
· Östergötland
· 4 653 inlägg
Magnus E K
Husägare
- Östergötland
- 4 653 inlägg
Låter tokigt. En tok, den token, snart är tokens pengar slut. Jag visste inte ens att man behövde polletter.pacman42 skrev:
Att använda tokens är fortfarande i princip gratis. Så snart folk och företag skall betala det de egentligen kostar så kommer investeringsviljan att sjunka kraftigt.
Därmed inte sagt att AI inte kommer att fortsätta utvecklas, för det kommer att ske. Men den enorma boost vi ser nu är överdriven, det finns inte ens el till alla serverhallar som "planeras".
Open AI och anthropoic har dock en hel del intäkter. Så det betalas en hel del.pacman42 skrev:
Open AI mfl går inte plus. Men det beror delvis på att dom bränner så mycket stålar på ny träning och att datacenter kostar så mycket nu.
Datacenter-kapacitet kommer falla drastiskt i pris. Och då stiger genast lönsamheten. (Om det sedan räcker har jag ingen uppfattning om).
Ja, det är här för att stanna. Men kommer inte påverka tillväxten så speciellt mycket. 5% på 10 år talas det om.pacman42 skrev:
Men utvecklings takten hos programmerare kommer att öka dramatiskt. Frågan är om det går till mer kodutveckling eller till färre programmerare. Jag gissar att det blir bägge. Dussinprogrammerare för webb, ekonomisystem, management och liknande kommer att minska kraftigt. Specialister för utveckling av spel, kritiska system mm är idag begränsade av tillgänglig kompetens så där kommer takten att öka kraftigt.D daVinci skrev:Open AI och anthropoic har dock en hel del intäkter. Så det betalas en hel del.
Open AI mfl går inte plus. Men det beror delvis på att dom bränner så mycket stålar på ny träning och att datacenter kostar så mycket nu.
Datacenter-kapacitet kommer falla drastiskt i pris. Och då stiger genast lönsamheten. (Om det sedan räcker har jag ingen uppfattning om).
Ja, det är här för att stanna. Men kommer inte påverka tillväxten så speciellt mycket. 5% på 10 år talas det om.
Jag misstänker att plastindustrin i Stenungsund står för en stor dellars_stefan_axelsson skrev:
Tja, de slipper kanske den politiska risken...
Nu är det några år sedan jag arbetade i Norge och bättre hade fingret på den norska pulsen, men jag tror att steget är mindre för ett land som producerar naturgas att också använda den, än vad det är i Sverige. Jag har dock inga vederhäftiga källor eller dylikt så om någon vet så får de gärna fylla i.
I vilket fall intressant slutkläm i artikeln från SVT ovan:
Det hade jag ingen aning om. Dvs att vi här i Västsverige är så stora gasanvändare.
- Naturgas introducerades i Sverige 1985 och svarar i dag för omkring tre procent av energitillförseln i landet. Men i Skåne, Halland, Västra Götaland samt västra Jönköpings län står naturgasanvändningen för omkring 20 procent av energitillförseln.
Någon som vet vart den tar vägen? Dvs vad den används till? Terminalen ville bla tillgodose sjöfarten, där man ser en liten trend mot LNG som drivmedel. Men den får väl tankas utomlands istället...
Ja, den kanske ökar ungefär som när vi gick från assembler till kompilatorer. Du kan se LLM'erna som en slags högnivåkompilatorer med taskig kvalitet. Kanske lite sämre än kompilatorerna var för 50 år sedan.pacman42 skrev:
Men utvecklings takten hos programmerare kommer att öka dramatiskt. Frågan är om det går till mer kodutveckling eller till färre programmerare. Jag gissar att det blir bägge. Dussinprogrammerare för webb, ekonomisystem, management och liknande kommer att minska kraftigt. Specialister för utveckling av spel, kritiska system mm är idag begränsade av tillgänglig kompetens så där kommer takten att öka kraftigt.
(Då kanske ett program skrevs i t ex Fortran. Sedan rättade man och effektivitserade maskinkoden. Och källkoden i Fortran användes aldrig mer).
Det som då hände var att man kunde sänka utvecklingskostnaden för SW. Och det har som bekant lett till mer SW. Men då hör det till att priset för minne och processorkraft fallit drastiskt. Dock gick inte förändringarna så väldigt snabbt.
Ang tillväxten så gäller den hela ekonomin. Och LLM'erna kommer påverka en del av den. Och för att de skall få mer inverkan måste processer och kunskap i företagen jobbas med. Det tar år. 5% på 10 år är nog ganska realistiskt tror jag.
Tittar jag på USA har BNP/Capita stigit med ca 20% på 10 år. Om vi säger att det fortsätter i samma tempo så kommer då 5%-enheter från AI och så 15 från annat. För Sverige har det stigit med 9%. Så får vi 5 från AI behöver det bara värkas fram 4%-enheter från annat för att fortsätta i samma takt.
Någon kan naturligtvis undra varför det stigit med 20% I USA men bara 9% i Sverige. (I EU har det faktiskt ökat med 16%). Ja det har jag ju berört ett antal ggr.
Man kan läsa lite om det här https://sv.wikipedia.org/wiki/Det_svenska_naturgasnätetT Toffelhjälten skrev:
Och kunderna kan man kanske se hos Swedgas.
Fortsätter vara en intressant tid för alla kärnkraftsintresserade
https://www.nyteknik.se/energi/fran...vaent-kaernbraensle-i-blykyld-reaktor/4468178
https://www.nyteknik.se/energi/fran...vaent-kaernbraensle-i-blykyld-reaktor/4468178
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 260 inlägg
Och nu har det iaf rört sig lite i USA. Antares rapporterar första kritikalitet i sin SMR som man byggt (med stöd av USAs armé) i Idahos reaktorreservat.
Inte så mycket mer information, men lite intressant koncept iom att man använder TRISO-bränsle och att man tänkt sig visa elproduktion redan nästa år. Det är ambitiöst, men kul att man lämnat "powerpoint"-stadiet. Att man nått första kritikalitet redan nu visar ju på att man iaf inte är helt ute och cyklar. Så, vi behöver förhoppningsvis inte vänta decennier för att se om/hur/att det fungerar.
Man tänker sig en reaktor med trummor istf styrstavar (inspirerad av rymdreaktorer) och Brayton cykel med kväve istf CO2 som många andra satsar på.
Mer info på Antares hemsida.
Inte så mycket mer information, men lite intressant koncept iom att man använder TRISO-bränsle och att man tänkt sig visa elproduktion redan nästa år. Det är ambitiöst, men kul att man lämnat "powerpoint"-stadiet. Att man nått första kritikalitet redan nu visar ju på att man iaf inte är helt ute och cyklar. Så, vi behöver förhoppningsvis inte vänta decennier för att se om/hur/att det fungerar.
Man tänker sig en reaktor med trummor istf styrstavar (inspirerad av rymdreaktorer) och Brayton cykel med kväve istf CO2 som många andra satsar på.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Mer info på Antares hemsida.
