Hej

Har en fundering på ventilationen på min kallvind.

Huset är byggt 1969 och har en balkong på andravåningen som taket täcker. Taket ovanför balkongen består av glespanel så det är alltså fritt upp till vinden för både insekter och smuts att ta sig in. På andra sidan taket är det en luftspalt i takfoten med insektsnätt (som ser rätt igensatt ut).

Vinden har ingen påväxt på råsponten men jag skulle gärna minska inströmningen av fuktig luft , insekter (många getingbon där nu) och smuts.

De jag fundera på är.
Att täcka glespanelen över balkongen med insektsnät.
Göra rent nätet på andra sidan
Montera mögelstoppers i nock för att fuktig luft som tar sig in skall ha någon stans att ta väggen.
Lösningen har ju uppenbart funkat okej i 60 år så tror ni jag riskerar något med mina förändringar. Visst nätet kommer minska ventilationen men vinden kommer ändå ha mycket mer ventilation än de flesta vindar som bara har ventilation i takfot. Sätter man mögestoppers på en sida av nocken eller båda?
Schematisk illustration av ett hus med markeringar av luftspalt, mögelstoppers och glespanel på vinden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Insektsnät lät ju bra.
Jag har vanliga ventiler vid nock.
Mögelstoppare har jag aldrig hört talas om.
Kan det vara något lurendrejeri kanske?
 
Japp det är tydligen bara en mer skyddande ventil.
Bra om man inte har utstickande tak vid nocken.
 
Den här ventilen skall sättas under pannorna istället för nockventilstion. Börjar med att städa och sätta nytt insektsnät, så får vi se med ventiler.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.