Hej

Vi ska renovera vår gästtoalett och vill sätta in en mekaniskt fläkt, exempelvis PAX. I taket finns det ett hål, 15 cm i diameter (se bild)
Hål i taket, 15 cm i diameter, omgiven av träreglar, förberedt för montering av en mekanisk fläkt såsom PAX i en gästtoalett under renovering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag har ingen större kunskap om ventilation och undrar nu vad jag kan köpa så det går att koppla hålet till en fläkt. Helst utan att behöva bygga ner innertaket mer än ca 2-5 cm. Jag har själv funderat på något sånt här, men jag är som skriver osäker då jag är en novis.
https://www.biltema.se/bygg/vvs/ven...MI9J6Dyo2IiQMVr2SRBR2nZwuaEAQYAiABEgJJdfD_BwE
 
Köp fläkten först och utgå från den. Det borde komma ner någon form av kanalrör från våningen över/vinden och ut utomhus. När du vet vilken övergång du behöver köper du den.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.