Hej,

Vill fråga om varmvattenberedare utlopp installationen är korrekt / bra utförd eller om spillvattnet / samt för tömning kunde skett i slutet rör som går under badrummet eller om den måste ledas till golvbrunn samt om den kunde gjort mer elegant ?

Tack på förhand.

Mvh
Mathias
 
  • Varmvattenberedare installerad i ett badrum med synliga rördragningar, toalett och dusch. Diskussion om dränering och installationens utförande.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det kanske skulle gå att bygga ett skåp runt varmvattenberedaren. Det hade väl gått att sätta vattenlåset och tratten längre ner på väggen hur stor skillnad nu det gjort. Det är ju inte den vackraste lösningen. Men några fel ser jag inte. Jag har svårt att se hur det kunnat göras mycket snyggare. Utanpåliggande avloppsrör och vattenrör är inte speciellt snyggt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.