Vi har en trekammarbrunn på tomten från mitten 80-tal som inte används längre, den fungerar men är bortkopplad då vi fått kommunalt avlopp. Jag har inte hittat nån ritning på bädden men vad jag kan se så är det en traditionell typ med slamavskiljare, fördelning, bädd och utloppsbrunn. Jag har bifogat bilder.
Frågor:
1. Vad kommer efter utloppsbrunnen där det rena vattnet rinner ut ?
2. På vår tomt pekar utloppet mot en åker utan bebyggelse. Ligger det en lång dränering eller stenkista efter utloppet där det rena vattnet ska tas upp av marken ?
3. Kan jag koppla på dagvatten, på slutat av bädden vid utloppet ? Bädden används ju inte längre till avlopp och då borde den kunna hantera och dränera ut dagvatten ? Jag har satt en sandfång på dagvattnet så det ska vara rent vatten som når utloppet.