Nicke Nyfiken
Är det någon elkunnig som kan förklara vad som är fel i vårt hus?

Vid två tillfällen när en huvudsäkring "gått" pga överbelastning har även jordfelsbrytaren löst ut, och flera 12V transformatorer och dimmers till belysning gått sönder samtidigt.

Huset är byggt 2008 och huvudsäkringarna är 20A. Inga solceller, batteri eller andra tillkomna grejer i elsystemet.
De stora enskilda förbrukarna är luftvattenvärmepumpen och en 11 kW elbilsladdare. Båda dessa + spis, ugn och diskmaskin har varit igång vid dessa två tillfällen när huvudsäkringen och jordfelsbrytaren löst ut och flera 12V transformatorer gått sönder.

Att huvudsäkringen "går" är ju precis som det ska eftersom vi överbelastat den. Men varför går 12V saker sönder och varför löser jordfelsbrytaren ut?

Vi har även vid några andra tillfällen lyckats överbelasta en huvudsäkring så den gått, men då har det bara varit att byta den så är allt igång igen. Inget trasigt och ingen utlöst jordfelsbrytare.

En detalj i sammanhanget är att det bara är jordfelsbrytaren i huset som löst ut. Jordfelsbrytaren i förrådet där både värmepumpen och elbilsladdaren är inkopplad har inte löst ut. Men det är 12V transformatorer som gått sönder i både huset och förrådet samtidigt.

Vi har nog bränt 7-8 huvudsäkringar på de 18 år vi bott i huset, så verkligen inget vardagsproblem.
Och ja... vi har nu installerat effektvakt för elbilsladdaren.😳
 
A
Vad är det för fabrikat och typ av jordfelsbrytare? Har du en bild på den?

Jordfelsbrytaren ska inte lösa av överlast utan av obalans så det låter som någon typ av urladdningsström sker när saker frånkopplas på ett sätt det inte är tänkt.

Mot-emk uppstår om man bryter en induktans hastigt som då även kan skapa en överspänning i kretsar tills det är urladdat. Man brukar behöva skydda känsliga saker mot detta men sällan i en vanlig bostadsmiljö.

Är luftvärmepumpen gammal eller relativt ny?
 
  • Gilla
MagHam och 1 till
  • Laddar…
Noll-släpp?
 
Mikael_L
Jag kommer onekligen att tänka på @pacman42 's tråd
https://www.byggahus.se/forum/threa...avstangning-av-huvudbrytare-eller-jfb.540360/

Säkert inte samma orsaker, men även här har vi en massa skumma saker som händer.

Det du Nicke nyfiken skriver om är nog ingen lättlöst grej, jag ska fundera lite över det och se om jag kommer på något, något att undersöka/felsöka osv.

"Nollsläpp" skriver anis16, och det är ju en sak man snabbt börjar fundera över, men det bör det inte vara, åtminstone inte som enda orsak.

Hur gammalt hus? Har du någon aning om ifall det är plast eller metallrör in i huset, avseende vatten och avlopp, dessa kan nämligen bli en del av elsystemet, dvs leda noll och jordströmmar andra vägar än genom kablarna.

edit: Jag ÄR läskunnig, men minnet har teflonbeläggning, jag hade redan glömt att du skrivit byggåret.
Och från 2008 är det inte det minsta troligt att du har några metallrör för VA till huset.

Kan det finnas något annat som kan skapa en annan jordpotential ...
 
A
Det korta svaret brukar vara överspänning. Elektronik gillar inte det. Underspänning har jag dålig koll på.

Det faktum att det inträffar just och bara när en huvudsäkring löser ut tyckte jag talar emot nollsläpp. Men jag hade också det i tankarna först.

Dimmrarna kan ha en inbyggd säkring som går att byta. Kanske även drivers.
 
Någorlunda balanserad belastning över faserna så blir dålig nolla inte uppenbar förens en huvudsäkring går -> 400V in på nätdelarna.

Jag skulle börja mäta spänningen i olika uttag och samtidigt belasta faserna olika för att se om spänningen skiljer sig.
 
Mikael_L
A anis16 skrev:
Någorlunda balanserad belastning över faserna så blir dålig nolla inte uppenbar förens en huvudsäkring går -> 400V in på nätdelarna.
Men detta sker typiskt sett inte i ett bostadshus - en villa.
Alldeles för många stora enfaslaster.
 
  • Gilla
avh67f och 3 till
  • Laddar…
Min spontana tanke är också nollsläpp.

Mina problem har ju identifierats till att vara flera olika individuella saker som inträffade delvis överlappande:
1) jordfel (mot nollan) i en skarvsladd runt 40m från centralen. Lasten var en LED-belysning som i sig inte löst JFB, utan det var enbart vid hög snedbelastad last som JFB löste. Då denna dessutom satt på en "smart switch" som visade sig bryta nollan, men inte fasen, så var den svår att hitta.
2) strömspikar från switchade nätaggregat både när JFB löste ut och när den slås på. Dessa löste ut säkringar både när JFB föll och när den slogs till (men inte varje gång). Detta har jag löst genom att dels fördela lasten på flera säkringar och genom att lägga till tidsfördröjning (jag har byggt en grenkontakt där uttagen styrs individuellt via min hemautomation). Dessa strömspikar löste dessutom ibland ut JFB när man slog på spänningen i huset. Aldrig när elnätsbolaget haft elavbrott, men ibland när man brutit huvudbrytaren i elcentralen inomhus. Min gissning är att man ibland slog på brytaren så hade denna fasen en spänning nära noll och dö störde det inte JFB, men när spänningen var högre, då störde det. Så kombinationen av tillslag vid hög spänning och strömrusning i de switchade nätagg en skapade problemet. Om det var elbolaget som bröt, då får man dämpning av övertonerna från kapacitans i kablar och induktion i transformatorer.
3) jag hade ibland överledning från en fas till en annan i min huvudbrytare i mätarskåpet. Brytaren är bytt (eftersom den till slut small när jag bytte huvudsäkring) och huvudsäkringarna har nu slutat lösa ut (felet inträffade bara vid hög last på denna fasen, dvs L1). Detta fel ledde oftast till jordfel också. Här kan vi misstänka att övertoner på överledningen mellan faserna löste JFB som alltså sitter efter brytaren och runt 5 meter bort.
4) jag hade ett jordfel till min gäststuga. Det var ett fel som kom och gick, det fanns aldrig kvar när jag felsökte. Jag bytte överspänningsskyddet till min robotklippare och frekvensen minskade kraftigt, men inte helt. Jag bytte då USB-agget till min kameraövervakade fågelmatare och satte det nya agget i en dränerad plastpåse. Än så länge inga nya jordfel. USB uttaget var under tak, men ibland slår saltvatten in med vinden. Något jag lärde mig när jag felsökte #1 ovan, där var det överledning pga saltfukt i ett skarvuttag som låg regnskyddat i en vedtrave med torr ved under en presenning. Men det var salt och fukt där ändå.
5) efter bytet av elcentral så hade ett av eluttagen utomhus fått sin nolla på fel jordskena i centralen (jag har huset sektionerat på tre olika jordskenor och även tre JFB). Eftersom det uttaget i princip bara användes för LED-belysning i trädgården så hittade jag inte detta förrän när jag felsökte problemen 1&2 ovan. Det var fixat innan jag hittade orsakerna till punkt 3&4 ovan. Jag tror aldrig att JFB löst pga detta.

Jag har säkert glömt något också, men jag verkar ha haft otur att många olika fenomen uppträdde samtidigt och det var nästintill omöjligt att felsöka detta på ett systematiskt sätt. Hade jag inte kunnat bryta strömmen till gäststugan separat (inte uppvärmd) så hade jag exempelvis aldrig hittat det problemet. Tålamod och systematisk felsökning...

Jag tror nog ändå att du har en nolla som glappar någonstans. Troligen på inkommande matning eller i elcentralen. Och det är bara när glappet blir varmt som den tappar kontakten helt. Har du tur kan du se att det är lite svart.

Ser du någon logik rörande vilka faser som elektroniken gått sönder på? De bör ha gått sönder på en annan fas än den största enfasförbrukaren som varit aktiv. De bör inte ha gått sönder på alla tre faser om det är nollsläpp.
 
Mikael_L
Nicke Nyfiken Nicke Nyfiken skrev:
och flera 12V transformatorer och dimmers till belysning gått sönder samtidigt.
Har du koll på vilka saker det var nu?
Ligger alla på samma fas, eller är det spritt på flera faser?
 
  • Gilla
pacman42
  • Laddar…
Jag tänker att associationen till nollsläpp både är långsökt och den bästa.
Det är väl flera fel här. Att huvudsäkring löser ut, och vad som händer sen.

Det kan vara en dålig JFB som släpper nollan för tidigt, kanske bränd eller sliten?
Och därmed kommer det bli överspänningsspikar som dödar elektronik när en löser ut.
 
  • Gilla
Pen
  • Laddar…
Mikael_L Mikael_L skrev:
Har du koll på vilka saker det var nu?
Ligger alla på samma fas, eller är det spritt på flera faser?
Hej
Om strömmen bryts snabbt i en induktiv krets då har den induktiva strömmen ”ingenstans att ta vägen ” och kan så skapa en hög spänning Det brukar ibland kallas ”återvändande spänning ”
 
  • Gilla
Elajomannen och 2 till
  • Laddar…
Mikael_L
M Martin Lundmark skrev:
Hej
Om strömmen bryts snabbt i en induktiv krets då har den induktiva strömmen ”ingenstans att ta vägen ” och kan så skapa en hög spänning Det brukar ibland kallas ”återvändande spänning ”
Nu måste vi försöka vara lite logiska här.
Det enda TS har som utgör en sådan induktiv last är värmepumpen.
Och av Sveriges drygt 2 miljoner egnahem som har säkert över en miljon av dessa värmepumpar, men inget direkt skydd installerat mot denna effekt.

Så skulle det vara ett problem, skulle det vara något som händer ibland, så skulle det redan varit uppe på bordet - ordentligt.
 
Mikael_L Mikael_L skrev:
Nu måste vi försöka vara lite logiska här.
Det enda TS har som utgör en sådan induktiv last är värmepumpen.
Och av Sveriges drygt 2 miljoner egnahem som har säkert över en miljon av dessa värmepumpar, men inget direkt skydd installerat mot denna effekt.

Så skulle det vara ett problem, skulle det vara något som händer ibland, så skulle det redan varit uppe på bordet - ordentligt.
Hej
Att det fins en risk att detta händer innebär inte att det händer jämt och vi får nog inte reda på allt som händer

När jag för ca 30 år sedan deltog i elforskprojektet ”trasiga apparater ” så visade det sig att mängder med incidenter vars kostnader inte motiverade att betala självrisken inte anmäldes

Många av oss köper nytt när tex laddare och andra nätdelar går sönder, utan att vi anmäler det som hänt någonstans.
 
Redigerat:
  • Gilla
Elajomannen och 2 till
  • Laddar…
Mikael_L
Nä allt kan ju förstås hända om man råkat placera huset precis på ett currykryss.
 
  • Gilla
elmont
  • Laddar…
Nicke Nyfiken
Mikael_L Mikael_L skrev:
Har du koll på vilka saker det var nu?
Ligger alla på samma fas, eller är det spritt på flera faser?
Det som gick sönder första gången det hände (för gissningsvis 5 år sedan) var
dimmer* för belysning över diskbänken i köket + 12V transformator till halogenlamporna.
Även dimmer* för belysning över köksön i köket + 12V transformator OCH samtilga 12V halogenlamporna över köksön gick sönder.
*Dimmersens ON/OFF funktion fungerade fortfarande men det gick inte att variera ljusstyrkan längre. Max ljusstyrka eller avstäng.


När det nu hände för andra gången (för några veckor sedan) så var det samma belysning över diskbänken i köket,
men nu var det en LED-transformatorer eftersom jag bytte belysningen förra gången det gick sönder.
Även en 12V halogen transformator i en belysning i vardagsrummet gick sönder,
och en utomhus LED-strålkastare på förrådet,
och en 12V driver på kretskortet i elpanna. Dessa två sistnämnda är alltså kopplade på jordfelsbrytaren i förrådet som inte löste ut.

Det kom ljudliga "POFF" från transformatorerna i köket och vardagsrummet när det hände.

Har nu konstaterat att samtliga belysningar som gått sönder, både förra gången och denna gången går på samma fas, vilket även är den huvudsäkring som löst ut.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.