Det var goda nyheter, tack för informationen! Gillade provbitarna jag fick från Scandinavian Plank men blev tvungen att stryka det alternativet eftersom det inte fanns massiva brädor och breda täckbrädor. Bra att det nu finns. Detta är ju inte som Green Planks breda utbud av storlekar och modeller, men sannolikt fullt tillräckligt.

Alltså en fördel med att jag inte hann bygga i år utan måste vänta till nästa säsong :-) Får väl bli offertförfrågan till både Scandinavian och Green då.
 
Tjäna.
Jag ska med bygga en stor altan.
Har du bestämt dig vilken leverantör de blir?
Jag har tyvärr lite över cc50 så jag måste med ha massiva plankor.
Mvh Ramnemark
 
Jag har ännu inte detaljplanerat min altan (dvs trappor, anslutningar etc). Så fort jag gjort det blir det offertförfrågan till Green Plank och Scandinavian Plank, eftersom de båda är de som tydligast har lite bredd i sortimentet, och båda har både massiva och ihåliga.

Då kommer jag att välja följande för- och nackdelar mot varandra:
- Priset (gissningsvis blir Scandinavian något billigare, men det vet jag förstås inte säkert förrän jag fått offerterna)
- Möjligheten att kombinera ihåligt och massivt (Scandinavian verkar ha samma tjocklek, vilket är smart, Green har så många olika så jag är inte helt säker på vilken jag väljer att fråga på)
- Färgen (Green Planks gråa är ljusare än Scandinavians, alltså fördel Green här)
- Leveranstid (kanske får spela in också när jag kommer så långt)
 
Uppdatera gärna tråden när du fått offerter och sätter igång med projektet :)
 
Tittade på Bamboodeck på byggmässan idag. Ser ut att vara likvärdigt med de andra vad gäller brädorna, men mycket begränsat vad gäller tillbehör. Noslist, ja, men inget mer, om jag förstod rätt.

GreenPlank visade en ny produktlinje vid namn EverDeck. Enligt säljaren i montern en lågprislinje, med eget varumärke (enligt info i montern webadressen www.everdeck.se men där finns tydligen inget innehåll ännu). Såsom han beskrev det är skillnaden mellan EverDeck och GreenPlank bara godstjockleken, och därmed bärigheten. På direkt fråga var svaret att färgerna är identiska med GreenPlank. Med täta reglar borde man alltså kunna nyttja de billigare EverDeck-brädorna och komplettera med lister, massivbrädor och annat ur GreenPlank-sortimentet där man behöver.

Någon som vet mer om detta?

Picture.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.