5 826 läst ·
26 svar
6k läst
26 svar
Vad heter hammaren?
Produkter som diskuteras: "Stifthammare"
Glasmästarhammare Hultafors
Med hickoryskaft
486 kr inkl moms
Läs mer
Hej, ser ut som stifthammaren jag lånade av min granne. Alltså för att slå i stiften när man byter glasrutor i gamla fönster. Stiften håller glaset på plats innan man kittar. Nyare sådana har ett fyrkantigt huvud, så den är sv äldre modell.imported_Benno skrev:
Bildsökning på Goo:imported_Benno skrev:
- Det här är en tapetserarhammare, ofta kallad magnethammare, som används för att fästa möbelklädsel eller spikar med.
- Den har en smal del i ena änden för att komma åt i hörn och en magnetisk del i den andra för att hålla fast små spikar.
- Hammaren på bilden liknar modeller från tillverkare som Stanley eller C.S. Osborne &
Tapetserare, seldonsmakare, skomakare använde sån hammare. Kan säkert använts av andra hantverkare också. Har för mig om att den kallades "pligghammare". Min farfar o farfars far for runt i bygderna o hjälpte bönderna med seldon och har efterlämnat flera liknande i olika storlekar.imported_Benno skrev:
Medlem
· Västra Götaland
· 115 inlägg
Stifthammare för glasmästare?
Tak. Jeg er dansk og taler nærmere "sasperanto" end korrekt svenskP Porsvant skrev:
Wikipedia: "En tapetserer er en håndværker der blandt andet opsætter tapet. Faget er udsprunget af saddelmagerfaget. Tidligere satte møbelpolstrere også tapet op. Det er siden overtaget af malere""
Men lever og lær.
Efter pappa, som bl a var tavelkonservator till yrket, har jag ärvt ett antal verktyg (för många!) och liknande smäckra hammare finns i en låda tillsammans med nubb och kantband, så jag känner mig rätt övertygad om att det är en hammare för omklädning av möbler, tapetserarhammare.
Vet inte det jag; det är rätt mycket som skiljer yrkena sadelmakare och tapetserare åt…
Viss överlappning förekommer men det är olika material/tekniker och förmodligen därmed verktyg som gäller.
Som jag ser det har du slagit fast att det är en hammare för sadelmakeriarbeten. 👍
//Ronnie
Viss överlappning förekommer men det är olika material/tekniker och förmodligen därmed verktyg som gäller.
Som jag ser det har du slagit fast att det är en hammare för sadelmakeriarbeten. 👍
//Ronnie
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
