Vi har tänkt att renovera vårt badrum hemma och vill då också se till att installera en tvättmaskin. För att spara pengar vill vi helst inte göra om layouten i badrummet.

Det är redan idag framdraget med vatten och eluttag till en tvättmaskin (trots enbart duschdraperi) så jag tänkte att det ska väl inte vara några problem att få in en maskin. Men sedan började jag läsa på om våtzoner och förstår att så enkelt verkar det inte vara.

Vår plan var att sätta in tvättmaskinen i ena hörnet bredvid duschen med vikbara glasväggar. Har dock läst mig till att det måste vara en fast installerad vägg med tätskikt hela vägen upp till tak för att få ha maskinen så när duschen. Men jag har ju sett att jättemånga andra installerar en tvättmaskin bredvid dusch med glasdörrar.

Så, vad får vi/får vi inte göra?

Även hela golvet verkar vara våtzon 1, vad är vanligt att göra för att höja tvättmaskinen? Ställa den på något?

Bilden visar hur vi har tänkt att badrummet ska bli framåt, där det röda är området vi tänkt för tvättmaskinen.
Mått för rummet ca 1,5x1,8m.
 
  • Badrumsritning med markering för tvättmaskin i hörn bredvid dusch; röda området är avsett för maskinen i ett rum på 1,5x1,8m.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
T.ex. detta som är ett exempel från en hantverkarfirma specialiserade på våtrum/badrum i stockholm.

Har även läst att det kan vara ok att ha tvättmaskin i våtzon 1 så länge den är fast installerad och inte med stickpropp, samt att det har IPX4 klassning.
 
  • Modernt badrum med dusch, tvättmaskin och handfat, designat av en hantverkarfirma specialiserad på våtrum i Stockholm.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Louise La Louise La skrev:
T.ex. detta som är ett exempel från en hantverkarfirma specialiserade på våtrum/badrum i stockholm.

Har även läst att det kan vara ok att ha tvättmaskin i våtzon 1 så länge den är fast installerad och inte med stickpropp, samt att det har IPX4 klassning.
går nog inte att öppna luckan på maskinen på bilden
eller hur skall man ens få in den ännu mindre plocka upp grejer som trillat av
hittar nog ingen som vill serva den heller
iofs kanske du får mer plats på din ritning
maskien på bilden får inte heller stå där mer än minst höja upp den 10cm
den kommer dessutom ta väldigt mycket stryk av fukten från duschen om man duschar oftare än en gång i veckan
den kommer rosta upp helt enkelt
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.