1 642 läst · 22 svar
2k läst
22 svar
Två kalla radiatorer
Ok, ska testa lite mer enträget på stiftet. Vad säger ni om radiator nr 2 utan termostat? Det är kallt...
Medlem
· Västra Götaland
· 2 670 inlägg
Ni som ger rådet att folk ska dra i stiftet med tång för att få igång radiatorn, kan ni sluta med det ?
Risken att folk drar ut stiftet hela vägen och pajjar packboxen är ju typ 75%.
I all välmening.
Risken att folk drar ut stiftet hela vägen och pajjar packboxen är ju typ 75%.
I all välmening.
Bra fråga, det känns som en riktig amatöranslutning. Till/från går från värmepump upp en halvmeter till källartaket (gäller för hela "kretsen") i detta fall går det endast nedåt ca 1,5m från taket till elementet i slutet.Demmpa skrev:
Jag lovar att jag inte ska dra i stiftet, det har nog aldrig suttit någon termostat/vred på eftersom det är en bergvärmekrets så egentligen tvivlar jag på att det är fast i stängt läge... Men jag ska knacka lite försiktigt i olika lägen, det kanske lossnar något annatHenrik Nordlander skrev:
Men sedan undrar jag om det finns någon vits med att jag skruvar loss packboxen och kikar, kan jag göra det medans cirkulationspumpen är igång, finns risk för läckage oavsett?
När du trycker på stiftet, trycker du då bara med finger direkt på eller har du något mellan?B blacksabbath skrev:
Även om man har något hårt mellan så kan det vara ”trögt” att trycka in stiftet.