Har idag två acc tankar, 750 och 1500 liter, samt ett tryck expansions kärl placerat på golvet brevid tankarna. Nu skulle jag vilja bygga ut systemet med ytterligare en tank, 1000 liter till. Och eftersom jag har begränsat med utrymme funderade jag om inte tryckkärlet går att ställa på vinden istället. Givetvis isolera in det ordentligt.

För då får jag plats med en 1000 liters tank där kärlet nu idag står.

Är detta fullt möjligt, eller måste kärlet stå nere på plattan? Höjd skillnaden kommer att bli ca 3meter mot nuvarande placering. För och nackdelar med att koppla tryck kärlet på toppen eller botten av tankarna?

måste ha ett tryckkärl då expansionen blir lägre än högsta punkten i värme systemet. Pannrummet (Tankar, panna) är i ett fristående garage, och sedan kulvert in till huset som är ett 2 vånings.

Som jag ser det, borde det ju bara vara att kompensera förtrycket i kärlet med motsvarande till höjdskillnaden.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.