Inte mycket rätt där inte! Rättade en massa fel innan jag postade, men missade visst lite! "Ej att förväxla" ska det ju stå, och sen verkar ett a ha smugit sig in på fel ställe... Skrev det via min mobiltelefon, och det går segt som sjutton!Fluxor skrev:
Redigerat:
Man brukar ju säga att fönster som är äldre än ett visst årtal (runt 60-nåt) är byggda med fint virke. Kan det vara kärnfuru som avses? Eller riktigt långsamt växande träd från norr?
Nu handlar det ju mer om snabba pengar och om att driva upp de stackars träden snabbast möjligt...
Nu handlar det ju mer om snabba pengar och om att driva upp de stackars träden snabbast möjligt...
Är det alltså gran de flesta hustillverkare använder till syll?
Det är huvudsakligen gran ja som används till syllen och den övriga konstruktionen. Men som jag skrev högre upp i tråden även furu används, det beror nog till stor del på vad som går att få tag på. I en bärande konstruktion är trotsallt det viktigaste att virket är klassat för att klara påfrestningarna som blir.Malmöbyggaren skrev:
Klicka här för att svara