God dag.

Jag brottas med ett problem på arbetet gällande några hus med udda inkoppling av trappljusfunktionen.
Normalt sett har man två trådar vid automaten, alltså en kombinerad tändtråd och tryck-knappstråd.
Den väldigt gamla automaten som satt där vid byggnationen 1971-72 har ju rätt funktion, men en ny automat
har inte denna anslutningsmöjlighet då de kräver två trådar, en för knappen och en för lampan.
Har prövat de flesta på marknaden förekommande automater, men inte hittat någon som fungerar oavsett hur man än vänder och vrider på det.

Normalt sett har man en inkoppling likt denna, med två trådar till automaten samt Fas o Nolla.
222737_4_812.jpg

I mitt fall har jag denna inkoppling, med Fas o Nolla till automaten samt en kombinerad tråd för knapp och lampa.



Eftersom det är såpas många fastigheter med säkert 5 olika kretsar i varje så är omkoppling/omdragning en absolut sista lösning, då det skullle innebära alldeles för mycket jobb.

Så jag undrar, är det någon som vet om en automat med samma inkoppling som min önskade, eller som har möjlighet att plocka fram en produkt med den önskade funktionen ?
Eftersom det är firman som ska ha dom, och det finns åtskilliga som skulle behöva bytas så kan det bli akutellt att köpa ett större antal om det visar sig att det funkar och är hållbart.
 
  • bild.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Ser ingen bild "Du har inte behörighet att ladda ner denna bilaga.".
Men det låter som du ska ha en vanlig trappautomat.

images
 
Redigerat:
Det låter ju som ett vanligt självhållande relä kombinerat med en timer.
 
Editerade mitt första inlägg så ni kan se bilden på den (ur)gamla saken som sitter nu.
Och som ni då kan se enligt schemat på den sitter det nån form av reläspole och nån tidkrets i den, men att pula ihop funktionen av
lösa delar är inte speciellt lockande, blir alldeles för mycket arbete.
Det ska vara enkelt, bort med den gamla o dit med den nya, i med proppen o gå vidare.
 
Just den där har jag aldrig sett tidigare. Den är ju som en vanlig trappautomat fast bakvänt. Fördelen med den där är ju att man kan sätta in en traditionell lampa med strömbrytare på samma trapptändning. Varför man nu vill det. Kanske sista trappan upp till vinden? Det går ju att byta ut den och vända på några kablar så fungerar den. Men då stämmer inte färgerna ute i anläggningen. Tror man får tänka till lite och montera ett mellanrelä till trappautomaten.
 
Jo den går att ersätta m.h.a lite omkoppling, men tyvärr innebär " lite omkoppling" att dra i en till tråd i hela anläggningen, OM det går, har gjort ett test och i hälften av rören i EN krets fick ja dra allt nytt med den gamla för draget ville helt enkelt inte igenom.
Så det blir en hel del jobb med att ersätta med en morden variant.

Det har funnits en modern ersätter, men den finns det ingen ersättare till ,och de sista såldes för över två år sen.
 
Köp trappautomat som är omställbar till 3 ledar styrning.
theben elpa 8 1905330 eller abb
Glöm inte att ändra inställningsskruv till 3 ledar. Ibland måste nolledaren kopplas till trappautomat
 
Redan gjort, funkar inte.
provade nog fyra olika sätt på elpa 8;an o sista då brann skiten.
 
Tjena, skulle någon kunning här vilja förklara kopplingschemat på denna automat?
 
Så här tror jag:
När knappen trycks in (röd linje) går ström genom hållreläet 3-4 som drar.
När knappen släpps har reläet växlat så matningen går genom reläet (blå linje).
Efter en viss tid bryter reläet.
Reläet 1-2 antar jag används för att släcka i förtid?

mXYQB.jpg
 
Det stämmer nog ganska bra. Det är iaf så det funkar nu, o några extra funktioner används inte där jag stött på dom iaf.
Vilket trådlyft föresten. Och för övrigt så hittade jag en identisk ersättare, Theben Elpa 9
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
A
Elpa 8 fungerar ju också till detta system
 
Trodde jag också, tills jag provade. Blev stopp även med den. Men när min lokale Elektroskandiafavroit presengerade 9an blev det genast mycket bättre.
 
A
Fel av mig. Ser nu när jag jämför 8an och 9an att 8an har puls på nollan och ditt system har ju puls på fasen. Dock enkelt att koppla om ditt system, utan tråddragning, för att passa med elpa 8 OM du inte har vanliga brytare parallellt med pulsbrytarna.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.