8 039 läst ·
34 svar
8k läst
34 svar
Transport av diskmaskin i minusgrader
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 839 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 839 inlägg
De Siemens tvättmaskiner jag fått senaste åren har haft rätt mycket vatten i sig efter provtvätten från fabrik. Oöppnade och inplastade, så det är inte något som hänt senare. En av dem luktade mycket riktigt skunk från vattnet som skvalpat runt och stänkt ner påsen med manual+tillbehör. Men den modellen hade nog 2 år sedan tillverkningsdatum (garantiutbytesmaskin).raveper skrev:
Som jag förstår det är maskinen ny och då är det helt lugnt. Det finns lite vatten från fabriken men ingen fara att något fryser sönder - maskinerna transporteras inte i uppvärmda godsvagnar/lastbilar när de åker ut till diverse centrallager och butiker. Låt den däremot bli rumstempererad innan du startar den första gången.Kretikos skrev:
Hur mycket vatten finns i en ny diskmaskin? Ska transporteras i ca 8 timmar Stockholm-Tänndalen imorgon och det kommer väl vara 5-10 minus. Den är ju packad i sitt emballage samt extra filt runt. Är inte så orolig för transporten på öppet släp men vågar man ha den stående ute en stund när man kommer fram utan att nåt fryser sönder?
Sen återkoppling men vi hann aldrig så långt att vi fick igång maskinen under jul-nyår. Men förra helgen testkördes den och gick som tåget. Var väl mellan 7-15 minus när den bodde på öppet släp i 8 timmar.
Klicka här för att svara