1 543 läst ·
4 svar
2k läst
4 svar
Trädetaljer i badrum
Kanske en dum fråga från en amatör men är det enligt de nya reglerna ok att ha tex Pärlspont i tak och på vissa väggar som ej utsätts för dagligt vattenstänk?
Det låter ju vanskligt men om man har ordentlig fuktspärr bakom borde det väll funka?
Det låter ju vanskligt men om man har ordentlig fuktspärr bakom borde det väll funka?
Ja, det är okej med panel i tak. Att sätta på väggarna är lite mer komplicerat, det beror på vilka regler man vill följa. Man kan absolut bygga så att man uppfyller Boverkets regler, men det är svårare att få det att falla under BBV eller GVK, vilket försäkringsbolagen vill. Möjligtvis kan det gå under GVK om man har matta bakom som tätskikt. Håltagningen som blir när man fäster upp panelen blir naturligtvis det som är specialfallet här, men om det inte ska sitta där vattenbegjutning kommer ske så ska det inte bli några bekymmer. Oavsett vilket, se till att få skriftligt från ert försäkringsbolag på att de godkänner er tänkta konstruktion. Om ni vill ha försäkringsskydd alltså.
Kan rekommendera panelskiva om du vill ha pärlspont, den torkar inte isär. Limma den på underlaget så slipper du spik och sedan måla med godkänd våtrumsgrund+våtrumstäck borde göra susen. Så har jag gjort i min tvättstuga, har dock inget badkar i det utrymmet.
Klicka här för att svara