Status
Inte öppen för fler kommentarer.
P Putte 9497 skrev:
Som företaget kan dra sig ur när det passar
Eller den anställde för den delen.
Det får räcka med proletärer för mig idag, godnatt.
 
  • Gilla
Putte 9497
  • Laddar…
Mikael_L
Putte, är du onykter, såhär en onsdag kväll?
 
  • Gilla
  • Haha
mikethebik och 3 till
  • Laddar…
F fsn skrev:
Det är så dumt så man baxnar. Kan du visa på några företag som betalar ut ”oskäligt låga löner” som skulle vara högre med ett kollektivavtal? I år förhandlade fackförbunden fram reallönesänkningar på runt 6-7% det är stark jobbat. I tex Belgien finns det lagstiftat inflationskompenserade löner.
Ok, lönehöjning med 8,2 procent på två år annars var det rätt
 
A atomlab skrev:
Det är omöjligt att rekrytera spetskompetens från utlandet i Sverige. Det kalarar inte ens Spotify. Medianlönen för Spotify US är samma som topplönerna i Sverige så inte ens inom sin egna koncern går det att lösa. Att rekrytera duktigt reklam eller programmerings personal är omöjligt oavsett kollektivavtal eller inte. Det blir helt enkelt för skev löneavtryck. Din anställda som du anser tjänar bra ligger ju inte ens i samma nivå som en receptionist i SF. Lycka till med att charma in någon du.
😂
 
AndersMalmgren AndersMalmgren skrev:
Stillasittande jobb har väldigt mycket skaderisk. Vi måste träna och röra på oss för att hålla oss friska i kroppen. Å andra sidan lever också akademiker mycket mer hälsosamma liv än arbetare, de motionerar mer, äter bättre osv.
Kallar du ostkrokar hälsosam mat🤔
 
Mikael_L Mikael_L skrev:
Putte, är du onykter, såhär en onsdag kväll?
Nja, lillördag
 
  • Gilla
Mikael_L
  • Laddar…
P Putte 9497 skrev:
Vart ska du vända dig då med mössan i handen?
Kronofogden på samma sätt som i övriga fall då en gäldenär ej fullgör sina förpliktelser. Någon mössa behövs ej.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
AndersMalmgren AndersMalmgren skrev:
10 000 tyska bögar?
Om det är vad din medarbetare har varje månad är är jag rätt nöjd med att få långt mindre än hälften.
 
AndersMalmgren AndersMalmgren skrev:
På tech är Sverige väldigt bra, trots socialism inte på grund av den. Men ja de har väldigt mycket arbetskraftsinvandring. Därför så viktigt inte sossarna och LO får döda den.
Jag trodde det var de oseriösa arbetsgivarna som förstört arbetskraftsinvandringen, med dåliga löner och fejkade/dubbla kontrakt. Det visar sig att de alltså är sossar? Precis som Åkesson, Busch och alla andra?
 
  • Gilla
Putte 9497 och 1 till
  • Laddar…
JanneJanne123
P Putte 9497 skrev:
Klarna visste från början att ett kollektivavtal var förestående förr eller senare då de kan spelreglerna
Haha tro mig, det visste ledningen på klarna inte. De ångrar dock djupt nu hur de genomförde sin första våg med uppsägningar då den lyckades generera intresse från facket. Det man ville var att skära bort dödkött, men man kommunicerade inte det på ett bra sätt.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
O
P Putte 9497 skrev:
Ok, klart någon måste dra in kosingen åt Anders för det klarar han ju inte själv. Dessutom har han ju DNA för att läsa men saknar IQ för att dra in pengar
Det här och flera tidigare inlägg är personangrepp på @AndersMalmgren . Varför gör du så? Även om du tidigare haft sakliga argument så minskar din trovärdighet när du sänker dig till den här nivån.
 
  • Gilla
Mikael_L och 7 till
  • Laddar…
F
P Putte 9497 skrev:
En facklig medarbetare brukar vara vald av medlemmarna. Så de fackligas arbetsuppgifter liknar nog mest dina
Så kan det vara, oftast är det inte många kandidater att rösta på och valberedningen har fått tigga, be och hota för att nån öht skall ställa upp.

På större arbetsplatser så är det dock så att det finns lokalt förtroendevalda som ”jobbar fackligt” på heltid. Det attraherar latmaskar, obegåvningar och annat drägg. Den näst senaste Sosse-statsministern är väl ett typiskt exempel.
 
  • Gilla
Peter Petterson och 4 till
  • Laddar…
O och en till skrev:
Det här och flera tidigare inlägg är personangrepp på @AndersMalmgren . Varför gör du så? Även om du tidigare haft sakliga argument så minskar din trovärdighet när du sänker dig till den här nivån.
Därför att när argumenten tryter kommer nävarna fram.
Oavsett vad jag tycker om om AM:s ibland väldigt kaxiga och ibland kantiga attityd så håller jag i mångt och mycket med i det han skriver.
Och är det någon på det här forumet som ska ha en stor eloge är det väl Anders som står med sitt riktiga namn, dvs att han också står för sina åsikter utan att som i princip alla andra gömma sig bakom ett nick där väldigt många, inklusive TS, vräker ur sig tillmälen och åsikter de antagligen inte vågar kläcka ur sig öppet eller öga mot öga.

Stå på dig Anders, jag håller inte alltid med dig, men en rakryggad person som står för sina uttalanden är alltid mera värd än en fegis som är PK och gömmer sig under mammas kjolar!
Och jag har också ett nick, så slipper någon kränkt påpeka det...
 
  • Gilla
Nyfniken och 8 till
  • Laddar…
F
P Putte 9497 skrev:
Som företaget kan dra sig ur när det passar
Vad är det som får dig att tro att ett avtal bara är att bryta bara för att det inte är ett kollektivavtal? Alla avtalade avtal är bindande om dom är gjorda på rätt sätt, det är reglerat i lag.
 
  • Gilla
ajn82 och 2 till
  • Laddar…
F
P Putte 9497 skrev:
I många avtal brukar en del av löneökningen vara generellt för alla och en del individuellt
finns stora kollektivavtal med som ger exakt noll kronor löneökning individuellt och bara förhandlar fram en central minimumpott.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.