Hantverkare satt nockplåt på plåttaket. Takets lutning ”brantare” än plåtens, då de har böjt den för hand och skruvat fast. Finns inget nockplåtsstöd under. På två ställen når takplåten inte upp till nock utan det är 10 cm papp under nockplåten (som dock överlappar några cm mot takplåten). Är detta så man gör?
 
  • Plåttak på en röd träbyggnad visar nockplåt installerad utan stöd, med papp synlig där takplåt inte når nock.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Böjd nockplåt monterad på brant plåttak, där takplåten inte når nock helt, med 10 cm papp under nockplåten som överlappar något över plåten.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Plåttaket med nockplåt som är böjt för hand; takplåten når inte helt upp till nocken, synlig papp under nockplåten.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Nockplåt monterad på ett plåttak med synliga skruvar och böjda kanter. Grönska i bakgrunden och ingen nockplåtsstöd synligt under plåten.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Nää, det där ser ju inte bra ut. Nån skruv är ju också lite halv iskruvad bara.

Annan fråga: Är det enligt tillverkarens instruktioner att skruva takplåtarna mitt mellan åsarna sådär?
 
Sista bilden. Nockplåten är ju förstörd / böjd. Be hantverkaren byta / ersätta!
 
Nej detta ser inte någon vidare ut.
 
Och längst ned ska det vara en takfotsplåt, som leder ned vattnet i hängrännan. Takplåten ska läggas ovanpå takfotsplåten, några cm upp.
Detta för att leda ned vattnet i rännan.

Som det är nu, brukar kraftigt regn göra att vattnet sprutar över hängrännan.


Ser dessutom att skruvarna dragits så att det blir en fördjupning runt varje skruv. Varför?
 
Man har inte trätt ihop nockplåtarna i skarven, vilket gör att översta plåten glipar uppåt.
 
Amatörens afton!

Gör om allt.
 
Tack för synpunkter och kommentarer! Precis det jag behöver! Ska ha möte i em med entreprenören så alla kommentarer tas tacksamt emot!!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.