Taklampan ger ifrån sig ett vibrerande ljud när den är strömsatt. Började idag, efter att jag haft en sugbil här som tömt vinden på spån. De har sannolikt att slagit i VP-rör, takdosor osv. Ska upp och se om något särat på sig och isf trycka ihop det igen, strax.

Men vad skulle kunna förklara missljudet? Bör jag leta efter något särskilt?


(lamporna är fyra relativt nya Phillips Hue GU10, i en armatur från IKEA. Har aldrig låtit tidigare)
 
  • Gilla
Warleod
  • Laddar…
De kan ju ha orsakat glapp i någon koppling och då kan du i värsta fall ha en brandrisk. Jag skulle dock börja med att plocka bort en ljuskälla i taget för med lite tur är det bara en enskild ljuskälla som fått för sig att börja surra.
 
  • Gilla
ulfben
  • Laddar…
Tog ut alla lamporna. Det är armaturen som låter, och bara när den är strömsatt.

 
Löst (och random spade över), men ingenting som ska vibrera bara för att det är strömförande

Elkabel kopplad till en öppen dosa vid en spade på ett rörigt golv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Elektriska kablar fästa löst med spade och tejp på ett underlag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Är det skugga eller är dosan missfärgad? Kan vara glapp och varmgång där kanske?
 
  • Gilla
hempularen och 3 till
  • Laddar…
L lordi skrev:
Är det skugga eller är dosan missfärgad? Kan vara glapp och varmgång där kanske?
En gammal skada. Drog ny el i hela huset i januari och sladdarna som satt i den här dosan ursprungligen var lite brända. Huset och allt i det (förutom elen då) är från 1970.

Stack tillbaka VP-rören och spikade fast dosan igen, men der gjorde ingen skillnad på ljudet. Otroligt märkligt. :D

Det är för övrigt bara en av de fyra pottorna som vibrerar, som ni ser på filmen
 
Jag skulle nog tillfälligt montera ner armaturen för att fortsätta felsökningen på arbetsbänken.
 
Låter som glapp i en koppling, kolla kopplingarna i dosan! Kan även vara armaturen. Tänd inte armaturen innan ni kollat.
 
Reklamerade armaturen till IKEA som sade åt mig att skrota den och skickade ut en ny. Oklart vad som orsakade oljudet, men slutet gott allting gott.
 
  • Interiörbild av en trappa med vita stolpar och upphängda taklampor av olika stilar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
Alfredo och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.