O
Hej!
Hade en fantasi att kanske kunna montera en takfläkt i lägenheten.
Men problemet är att då måste man borra hål o skruva fast en platta för att fästa fläkten i. Finns det ingen annan lösning på att sätta upp en sån fläkt? typ att kunna hänga fast den i den där kroken? eller är den för svag?

Man vill ju helst att undvika att borra hål i en hyreslägenhet :D eftersom man själv måste återställa som det såg ut innan ;)

några tips? eller är de bara att införskaffa bordsfläktar?
visst går det att borra med en bra maskin o bra borrar men.. tänkte undvika detta.
finns ju takfläktar på rusta för 500kr som borde duga tycker jag.
 
Hänga den på kroken låter inte som en bra plan. Men att spackla igen fyra hål och måla över lite är ingen större affär den dan du flyttar. Eller?
 
O
Okej, men jag tänkte slippa att spackla och måla :)

antar att de inte finns nåt annat att göra än att borra :P
tur att grannen ovanför nästan aldrig är där :P

Men en takfläkt för 500kr är det nåt att ha?
 
Har våran takfläkt hängande i "bara" den kroken som finns från början och har satt upp fläktar i den på andra ställen oxå utan problem. Dock har detta varit äldre kåkar med stadiga krokar inte de nya i en takdosa.
 
Kroken klarar av tyngden av en takfläkt utan problem. Problemen dyker upp när man ska köra fläkten. Fläkten producerar ett inte föraktfull mängd virdmoment. Har man då fläkten att snurra medurs (underifrån sett) så kommer den att gänga ur kroken om man inte har fler fästpunkter.
 
O
Okej, jag tror att det får bli att borra hål :) Min bror får hjälpa mig.
Lägenheten är ju inte direkt ny så jag tror inte att fästet för lampor är speciellt ny.

Men men får se hur jag gör..
 
Självklart hänger inte fläkten löst i kroken utan jag har spänt fast fläkten mot taket så att den ska vrida sig ska det vara en bra mycke kraftigare fläkt än de som används i hemmet.
 
De flesta (alla?) takfläktar har hål i bottenplattan som passar skruvhålen i en standard takdosa. Man plockar helt enkelt bort själva lamputtaget och kopplar in ledningarna direkt i sockerbiten i fläkten, samt skruvar fast bottenplattan med lamputtagets skruvar i takdosan. På detta vis sitter den ordentligt fast, speciellt om det är en i betong ingjuten takdosa.
 
O
Tittade hur det såg ut i mitt tak.. det satt en dosa inne i taket så att säga.. med två skrupluggar en på vardera sida av den där dosan.. i dosan var det ett litet råttbo :)
stack ut två kablar som man kopplar in på en sockerbit eller skruvar fast i en stickpropp.

Nog borde det gå att fästa ett takfläktsfäste där?
har bara lite funderingar om den där takfläkten på rusta är nånting att ha?

http://www.rusta.se/product.asp?pro...sing&kategori=Fl%E4ktar+El&p=90951069

monteras ungefär såhär..
http://www.rusta.se/pdf/product/takflakt_9075-1041.pdf

får man sätta upp en sån i en hyreslägenhet?
är det bättre att jag köper bordsfläktar istället?
är en 1:a på 40kvm
 
ja du får sätta upp en sån i en hyreslägenhet... Dock måsta jag säga att det var länge sedan jag såg en sån PizzaHelikopter hemma hos folk...Det och en darttavla är en klassiker...:-)
 
O
Jag tycker att det är ganska skönt då man mekar igång fläkten en VARM sommardag.
istället för dessa småfläktar  

bifogar en bild.

Frågan är om det håller att montera fast "fästplattan" i de befintliga hålen/pluggarna eller om jag måte göra nya hål i taket o fästa där? jag är lite rädd att de ska braka :P
fläkten är ju ganska tung. står i instruktionerna att man ska provbelasta med 25kg.

Har för mig att de satt en såndär takkrok också inne i själva dosan. Kanske går det att säkra fläkten där också? för de sitter tydligen en krok på "gästplattan" där man ska hänga upp fläkten på.

Kan tilläggas att lägenheten är från 70-talet om det säger nåt om takdosan som någon nämde något om.
 
  • DSC00583.JPG
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
De hål med pluggar som redan finns ser ut att duga bra, se till att pluggarna tar ordentligt bara. Det kan dock hända att fläkten börjar vagga ifall man bara fäster den med två av de fyra skruvarna, men drar man upp den ordentligt mot taket så ska det inte vara något problem.

Jag kan tillägga att min fläkt har fyra tåtar; förutom nolla och jord så har den en sladd till fläktmotorn (från strömbrytare) och en till lamporna (från dimmer). Att har fläktmotorn på dimmer är inte någon bra idé...
 
O
nu sitter takfläkten uppe i taket! :)
vilket arbete... att lyfta upp fläkten o allt samtidigt som man försökte skruva i korta sladdar i sockerbiten.. o sen lyfta upp fläkten o lyfta upp kåpan samtidigt o sen skruva åt :) tappade ner skruvarna o låsbrickorna ett par gånger.. :)

men nu sitter den fast. Det jag skulle vilja är att ha fläkten närmare taket. såg att det verkar finnas justeringsmöjligheter. fanns en sprint där på stången bland annat.

Fläkten skakar litegrann.. fläkten är ganska nära golvet :)

men annars fläktade det skönt.. blev några konstiga missljud.. lite gnisslande typ.. men jag misstänker att de vibrerar i mässinggrejorna.

ska ta ett kort så ni får se resultatet.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.