804 534 läst ·
22 077 svar
805k läst
22,1k svar
Sveriges elproduktion är bättre än någonsin
Lagar är alltid tolkningar, och detta "el-rally" banades det "väg för" för 15 år sedan i en dom.Nötegårdsgubben skrev:
Regeringen skulle ha uppdaterat lagstiftningen i direkt anslutning till att Förvaltningsdomstolen för snart 15 år sedan beslutade i en riktning som inte låg i linje med lagstiftarens ursprungliga intentioner.
Då hade vi inte haft dessa "sjuka överdrivna beloppen" som nu finns sedan dess i "ramverket för kostnader".
"Branschen" har tydligen nu inte heller "använt upp" maxbeloppet i senaste ramverket, så det kommer snart ännu mer prishöjningar för exempelvis nätavgifter. (hörde nått om 30 miljarder "kvar" inom ramen)
Då kan du själv googla på, hur allt faktiskt gick till i Englands "process" att lämna EU.Mikael_L skrev:
För det var knappast det du nu skrev!
Propaganda bedrog "folket"Mikael_L skrev:
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 17 921 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 17 921 inlägg
De lämnade såklart efter en folkomröstning som nog många ångrar sitt val i idag.J jawen skrev:
Korrekt, men det de sen trodde skulle vara möjligt var att få ett mycket bättre avtal än som medlem, de ville ha kakan och äta den och trodde det skulle gå. Det gick inte, men ibgu verkar tro att EU skulle vika ner sig för Sverige. Storbritannien som har en mycket större ekonomi än Sverige lyckades inte så sannolikheten att Sverige lyckas är väldigt mycket sämre. Det borde man kunna inse, vare sig man är för eller emot EU.J jawen skrev:
Nu lämnade ju GB EU efter en folkomröstning så det var inte så mycket EU kunde göra för att hindra det. Men hade det varit så att GB bett EU om ett undantag inom något område mot att de inte lämnade EU så är jag rätt säker på att EU vikit ned sig. Vore inte första gången ett land fick ett undantag från EU-reglerna.Mikael_L skrev:
EU skulle bara säga "Varsågoda".
De gjorde inget annat mot Storbritannien, och GB trodde i sin uppblåsthet att de skulle kunna sluta mer förmånliga villkor sedan i separata avtal.
Så blev det inte, och nu tycker majoriteten där att de aldrig skulle lämnat EU, för de har nu upptäckt vad stort de förlorade på det.
När infördes elområdena och när lades kärnkraftveken ner? Det var under Maud som elområdena infördes, kk nedläggningarna nästan 10 år senare. Du vet säkert varför elområdena infördes, ser fram emot ditt svar. 🙂Nötegårdsgubben skrev:
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 285 inlägg
Det framgår av det du själv citerade av honom att han verkar tycka att regeringen borde gett EI instruktioner att tillämpa lagen annorlunda än den hade tolkats i domstol. Att sånt inte händer, oavsett regering, tar han förstås lätt på.K karlmb skrev:
K Beken skrev:
K Beken skrev:
QEDK Beken skrev:
Det är riktigt. Det är förstås själva poängen med att granska någon som honom.K karlmb skrev:
Jag vet att det är svårt för många att ta in, men man kan vara emot något i en fråga utan att nödvändigtvis vara för en annan specifik sak.K karlmb skrev:
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 285 inlägg
Retorik uppfattas uppenbarligen olika hos olika individer.Nötegårdsgubben skrev:
Du menar elområdesgränsen SE3/SE4? Den beror på att staten misslyckats med sin självpåtagna uppgift att upprätthålla ett starkt nog stamnät. Hade vi inte haft det politikmisslyckandet hade det inte funnits en prisskillnad där.
Att skapa konstlade hinder från att sälja till högstbjudande är däremot marknadsmanipulation.
”Konfiskera regionnäten” skriver han rakt ut exempelvis här: [länk] så sent som för två månader sedan.
Vi har den mesta elproduktionen i en del av landet, och den mesta förbrukningen i en annan del av landet!G Göran Stjernberg skrev:
Nöjd? Det ska du vara, för det är orsaken.
Som sagt, detta har flutit upp rätt många gånger, vi som varit med "hela tiden" lessnar.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 285 inlägg
Suck. Frågan är genomtröskad sa jag. Att du vill ha en readers digest-version av flera års tråd är rätt tröttsamt.G Göran Stjernberg skrev:
Vi hade interna överföringsproblem i stamnätet som vi bland annat hanterade genom att förvägra danskar att handla på likvärdiga villkor som svenskar. Det var i strid med EU-rätten.
Lösningen vi valde var elområden. Andra (som Tyskland) har i motsvarande situation istället valt omfattande offentliga motköp inom landet.
Prismodellen var säkert bra då. Idag har vi ett helt annan produktionsmix, konsumtionsmönster samt flera kablar till grannarna. Regler och lagar uppdateras på övriga områden, men nu finns starka intressenter som gynnas och biter sig kvar i ett förlegat regelverk.D daVinci skrev:Det finns lite motsägelser. Detta är från hans egen websida:
Dvs när man tog fram prismekanismerna får Nordpool så var han projektchef för baltic cable.
Men i denna intervju så var han vd för EON nät då. (vilket enligt hans websida han inte varit). Och var då med om att ta fram prismekanismerna.
[länk]
Osagt vem som far med osanning men otillfredställande är det.
Sedan talar han om att SvK säljer el. Det gör dom inte. Verkar inte vara någon ordning alls.
Z Zodde skrev:Nej, de allra allra flesta privatkunder har aldrig hört talas om honom.
De på marknaden som ändå vet vad han står för avfärdar honom lätt.
Blir lite som ”experter” som har galna idéer , typ Björn Gillberg å miljön.
De får oproportionerligt stor mediautrymme (och därmed går allmänhetens medvetande om personen från noll till ett par %).
De som jobbar dagligen på elmarknaden, alla tradingdeskar hos storkonsumenterna å producenterna, analytiker, folk på Nordpool å Nasdaq, de ser han bara som en som skapar lite oljud i bakgrunden…
Betänk, HADE han haft nåt matnyttigt hade väl nån hängt på hans idéer. det är så det normalt fungerar…
Nu står han tämligen ensam i sitt tyckandeV
Varför skulle dessa monopolistiska marknadsaktörer som jobbar inom elmarknaden lyssna på honom? Varför lyssna på nån som ifrågasätter det monopol som du lever gott på?Z Zodde skrev:Nej, de allra allra flesta privatkunder har aldrig hört talas om honom.
De på marknaden som ändå vet vad han står för avfärdar honom lätt.
Blir lite som ”experter” som har galna idéer , typ Björn Gillberg å miljön.
De får oproportionerligt stor mediautrymme (och därmed går allmänhetens medvetande om personen från noll till ett par %).
De som jobbar dagligen på elmarknaden, alla tradingdeskar hos storkonsumenterna å producenterna, analytiker, folk på Nordpool å Nasdaq, de ser han bara som en som skapar lite oljud i bakgrunden…
Betänk, HADE han haft nåt matnyttigt hade väl nån hängt på hans idéer. det är så det normalt fungerar…
Nu står han tämligen ensam i sitt tyckande
Varför hade Danmark synpunkter på vår situation. Produktionen såg dessutom helt annorlunda ut 2011 då danskarna lyckades tvinga Maud att införa elområdena. Sagda person blev ju uppskörtad av danskarna även med Postnord, Nuon var ju ett att energibeslut som antydde kompetensen hos dåvarande minister. Nätet räcker ju att exportera 4-5 Barsebäck 24/7 större delen av året från SE4Mikael_L skrev: