I
A Abies koreana skrev:
Att gemene man numera kan googla sig till att diagnostisera sig själva och alla symptom, verkliga eller inbillade, måste vara ett enormt problem för sjukvården. Själv googlar jag aldrig några sjukdomssymptom utifrån vetskapen om att jag som icke sjukvårdsutbildad saknar kunskap att tolka det jag läser.

Jag har respekt för den kunskap som läkare besitter och som de ägnat så många år av sitt liv att införskaffa. Misstag sker, tyvärr, men man kan inte som en hjälpsökande patient utgå från att man kan ställa sin egen diagnos utifrån något som man läst på nätet.

Förövrigt så är väl allmänmedicin en specialistfunktion som kräver en 5-årig vidareutbildning efter erhållen läkarlegitimation. En allmänläkare besitter en oerhört bred kompetens.
Det är en självklarhet att först försöka reda ut sina problem själv och det gör man genom att samla information om man inte redan besitter den. Det är mycket bättre om vården kan fokusera på saker som inte går att lösa på egen hand.

Hur gör du när du tar nya mediciner? Så snart du får en biverkning så kontaktar du sjukvården för rådgivning? För min del är det Bipacksedel sen internet och sist sjukvården, lite beroende på hur allvarlig symtomen är såklart.

Men även om man tar ett besök på VC så är det inte ovanligt att läkaren frågar vad man själv tror det handlar om. Är man då hyfsat påläst så kan man ge en tydligare beskrivning. Ja absolut, för vissa är det lätt att inbilla sig diverse sjukdomar men i de flesta fall ser läkarna förbi detta. Men visst, det är troligen också en anledning till varför man ibland viftar bort symtom som senare visar sig ha betydelse.

Vad man än har för problem anser iallafall jag att det är naturligt att man först försöker lösa det, går det inte, då tar man hjälp utifrån. Lite som tanken bakom bygga hus antar jag.
 
  • Gilla
EddieHansson
  • Laddar…
N
EddieHansson EddieHansson skrev:
Absolut. Det hade hjälpt väldigt mycket är jag övertygad om, och är något jag själv skulle uppskatta.

Några exempel från egen erfarenhet där Alvedon var fel åtgärd.
* blodcancer: nära anhörig som klagade på trötthet frusenhet mm över ett års tid. Först när ordinarie läkaren var sjuk och en kollega tog över fattades misstanke och han tog ett blodprov, varpå det blev ambulans till sjukhuset. Det visade sig att tidigare läkaren hade idéer om att bortförklara symtomen, samt att patienten inte vilja ställa till med besvär genom att ifrågasätta läkaren. Därför hade inga blodprov tagits på över ett år. Hennes liv gick inte att rädda.
* själv har jag drabbats av kronisk huvudvärk. Jag blev skickad till akuten med misstänkt hjärnblödning. Som tur var det inte det. Blev hänvisad till VC som inte göra något annat än att hänvisa till neurolog. Neurologen i sin tur tittar i historiken och ser att jag har haft en utmattning ett par år sen och anser att det är orsaken. Så pågår det men ingen förbättring sker på flera år.. När jag i desperation klagar och säger att det måste vara något mer så får jag inget gehör. Bara genom påtryckningar och nya remisser från VC går han med på MR, som visar ärrvävnad i ryggmärgen nära huvudet. Men han kan inte förklara vad det beror på och hänvisar till stress och ger mer Alvedon... Jag orkar inte tjata, men till sist blir jag så dålig att jag kollapsar och hamnar på akuten. Man hittade ingen hjärnblödning, så jag blev hemskickad - med Alvedon...
Efter mycket tjat går neurologen med på att ändå göra ryggmärgsprov, fast han är tydlig med att han inte tror att det är något fel... Det har nu gått några år sen jag först träffade honom. Det visar sig vara en hel del skit i ryggmärgsproverna, bla kraftigt för höjda värden av vita och röda blodkroppar och barriärskada. Nu äntligen har en annan neurolog tagit över och jag får bättre hjälp.

* ett annat tillfälle för många år sen hade jag problem med ryggen. Läkaren skickade mig till röntgen. Svaret som kom visade på diskbråck och stenos, men var skrivet med dålig grammatik så läkare på VC fattade inte riktigt det, så han ordinerade sjukgymnastik. Att jag tappat känseln i benet var normalt, och jag var ju ung så det hjälper att träna. Men jag kunde ju nästan inte gå längre, så gick jag till en ryggspecialist som omedelbart remiterrade för operation. Den räddade mina ben, för stenosen hörde inte ihop med diskbråcket, utan berodde på benutväxter som nästan klippte av ryggmärgen. Sjukgymnastiken var enligt ryggspecialisten extremt farlig då utväxten skavde på och kunde skada ryggmärgen. Läkaren på VC borde ha pratat med radiologen när han inte förstod svaret!

Hade jag inte stått på mig och hade trott på läkaren att allt beror på livssituation hade jag inte fått någon hjälp och kanske hamnat rullstol.

Det här är ju bara några av sakerna, och det finns så många fler. Det är så lätt för sjukvården att fastna i enkla svar eftersom det oftast är enkla svar som räcker. Men då missar man även att kolla efter allvarliga och mindre vanliga saker och det går ut över patienternas hälsa.

Speciellt svårt blir det ju för de som hela tiden träffar olika läkare, och bara har 15 minuter att förklara sin sjukdonshistoria varje gång.

Jag tror verkligen att samhället är dumsnålt som låter detta fortsätta.
Måste fråga om du skickat in klagomål på dom läkare som gjort fel? Jag har märkt att många klagar på den dåliga vården dom fått bland vänner och bekanta men dom skickar inte klagomål till den aktuella enheten. Om ledningen inte får några klagomål så tror dom att allt fungerar tillfredsställande även om dom är medvetna om en del brister.
 
EddieHansson
N Niq skrev:
Måste fråga om du skickat in klagomål på dom läkare som gjort fel? Jag har märkt att många klagar på den dåliga vården dom fått bland vänner och bekanta men dom skickar inte klagomål till den aktuella enheten. Om ledningen inte får några klagomål så tror dom att allt fungerar tillfredsställande även om dom är medvetna om en del brister.
Ja. På de en del av de alvarliga fallen. Men även IVO gör inte så mycket. Det är nästan laglöst tyvärr.
 
I Ironside skrev:
Men även om man tar ett besök på VC så är det inte ovanligt att läkaren frågar vad man själv tror det handlar om. Är man då hyfsat påläst så kan man ge en tydligare beskrivning. Ja absolut, för vissa är det lätt att inbilla sig diverse sjukdomar men i de flesta fall ser läkarna förbi detta. Men visst, det är troligen också en anledning till varför man ibland viftar bort symtom som senare visar sig ha betydelse.
Nu delar jag med mig av lite av en ”yrkeshemlighet”. Detta har också ett annat syfte: Det handlar också om att ta reda på vad patienten kan vara orolig över att det handlar om så man förhoppningsvis kan stilla denna oron.
Sen, jag är minst lika lat som alla andra. Ibland kan det också vara gott att höra ungefär vilken bild/koll/kontroll patienten har av situationen så man kan göra en diskussion om besväret utifrån deras kunskapsläge. Detta är lite riskabelt då information kan missförstås eller ej nå mottagare, men som sagt.. vem är jag att döma?
 
  • Gilla
Dr.E och 1 till
  • Laddar…
N
EddieHansson EddieHansson skrev:
Ja. På de en del av de alvarliga fallen. Men även IVO gör inte så mycket. Det är nästan laglöst tyvärr.
Ja det är ju tråkigt när det känns helt meningslöst att klaga. Tror en del av att dom inte kan göra något beror på bristen på vårdpersonal.
 
  • Gilla
tveksamt
  • Laddar…
J
https://lakartidningen.se/klinik-oc...k-oversikt/2023/11/overdiagnostik-vad-ar-det/

Denna artikel publicerades i läkartidningen igår om riskerna med överdiagnostisk.

MR (särskilt av ryggar) är problematisk på det sättet att man får långa svårtolkade svar med massor av högupplöst information där det ofta kan vara väldigt svårt att avgöra vad patienten egentligen har besvär av och vad man bör agera på.

Kanske nyttig läsning för @AndersMalmgren då detta brukar lyftas fram som nackdelen med privat sjukvård och sjukförsäkringar.
 
  • Gilla
Hammarfall och 2 till
  • Laddar…
tommib
I tillägg till många bra saker som redan sagts ang överdiagnostik och val av modalitet så skulle jag vilja tillägga att jag inte alls förstår varför TS tackade nej till en erbjuden undersökning med provokationstest. Bara för att du inte hade något innan covid betyder det inte att du inte har något nu. Utöver det så ifrågasätter jag anledningen till att göra MR överhuvudtaget. Har man gjort DT (vi är i Sverige, det heter datortomografi) så är lungorna tillräckligt avbildade för att hitta ev farliga saker. Med ett så generellt och påtagligt symptom som TS beskriver med andfåddhet så kommer det inte tillkomma någon information som ändrar något med MR. Jaha, du har "ärr" på lungorna. Sen då? Det kommer inte ändra något i behandlingen, som kommer vara symptomatisk. Med de läkemedel som du får testa i samband med provokationstestet. Detta är en allmän problematik som jag pratade med mina kollegor om senast i måndags. Ta inte prover/beställ inte undersökningar som inte ändrar handläggningen. Det är onödigt.

Angående MR(T) (Magnetresonanstomografi, ingen röntgenstrålning inblandad) så "ser" man andra saker på den jämfört med DT. Olika modaliteter är bra på olika saker. Problemet med högupplöst bilddiagnostik är som någon påpekade mängden "incidentalom" eller slumpmässiga saker man hittar som man sen kanske måste följa upp trots att det inte är något. I värsta fall blir man till och med opererad pga ett sådant fynd med svåra konsekvenser som följd, för något som visade sig vara godartat. I tillägg till detta all oro som "fläcken på lungan" medför.

Tyvärr finns fall där man inte gjort det man borde och dessa lyfter alla hela tiden i debatten. Det är i vissa fall adekvat så att man inte gör samma misstag igen men ofta driver det bara sjukvården i en defensiv riktning där man gör diverse utredningar och undersökningar bara för att kunna visa att man gjort dem. Det driver kostnad och väntetid. Dessutom är våra labprover konstruerade så att normalgränserna ligger på 2 standardavvikelser från medel (eller är det median?). Det gör att 5%, av design, kommer ligga utanför. Därför kan man inte titta på enskilda värden som ligger lite utanför normalområdet. Att lägga ihop massor av fynd är just vad man tränar på som läkare. Man måste ha en stor kunskap om massor av saker och veta hur man ska tolka fynd. Annars kan allt vara allt och då får man inget gjort.

Slutligen, det finns massor av problem med sjukvården och dess tillgänglighet. Det är verkligen inte bra som det är nu och en del drivs som sagt av denna överdiagnostik. Vi gör för mycket för vissa och för lite för andra. En anledning är en överarbetad och utarmad primärvård, som borde vara den första instansen i många fler fall än idag. Till dem som ser ner på allmänläkare vill jag säga att det i mitt tycke är den absolut svåraste specialiteten. Jag själv skulle inte klara ett halvår på vårdcentral, jag skulle gå under av arbete.
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit och 10 till
  • Laddar…
N
tommib tommib skrev:
I tillägg till många bra saker som redan sagts ang överdiagnostik och val av modalitet så skulle jag vilja tillägga att jag inte alls förstår varför TS tackade nej till en erbjuden undersökning med provokationstest. Bara för att du inte hade något innan covid betyder det inte att du inte har något nu. Utöver det så ifrågasätter jag anledningen till att göra MR överhuvudtaget. Har man gjort DT (vi är i Sverige, det heter datortomografi) så är lungorna tillräckligt avbildade för att hitta ev farliga saker. Med ett så generellt och påtagligt symptom som TS beskriver med andfåddhet så kommer det inte tillkomma någon information som ändrar något med MR. Jaha, du har "ärr" på lungorna. Sen då? Det kommer inte ändra något i behandlingen, som kommer vara symptomatisk. Med de läkemedel som du får testa i samband med provokationstestet. Detta är en allmän problematik som jag pratade med mina kollegor om senast i måndags. Ta inte prover/beställ inte undersökningar som inte ändrar handläggningen. Det är onödigt.

Angående MR(T) (Magnetresonanstomografi, ingen röntgenstrålning inblandad) så "ser" man andra saker på den jämfört med DT. Olika modaliteter är bra på olika saker. Problemet med högupplöst bilddiagnostik är som någon påpekade mängden "incidentalom" eller slumpmässiga saker man hittar som man sen kanske måste följa upp trots att det inte är något. I värsta fall blir man till och med opererad pga ett sådant fynd med svåra konsekvenser som följd, för något som visade sig vara godartat. I tillägg till detta all oro som "fläcken på lungan" medför.

Tyvärr finns fall där man inte gjort det man borde och dessa lyfter alla hela tiden i debatten. Det är i vissa fall adekvat så att man inte gör samma misstag igen men ofta driver det bara sjukvården i en defensiv riktning där man gör diverse utredningar och undersökningar bara för att kunna visa att man gjort dem. Det driver kostnad och väntetid. Dessutom är våra labprover konstruerade så att normalgränserna ligger på 2 standardavvikelser från medel (eller är det median?). Det gör att 5%, av design, kommer ligga utanför. Därför kan man inte titta på enskilda värden som ligger lite utanför normalområdet. Att lägga ihop massor av fynd är just vad man tränar på som läkare. Man måste ha en stor kunskap om massor av saker och veta hur man ska tolka fynd. Annars kan allt vara allt och då får man inget gjort.

Slutligen, det finns massor av problem med sjukvården och dess tillgänglighet. Det är verkligen inte bra som det är nu och en del drivs som sagt av denna överdiagnostik. Vi gör för mycket för vissa och för lite för andra. En anledning är en överarbetad och utarmad primärvård, som borde vara den första instansen i många fler fall än idag. Till dem som ser ner på allmänläkare vill jag säga att det i mitt tycke är den absolut svåraste specialiteten. Jag själv skulle inte klara ett halvår på vårdcentral, jag skulle gå under av arbete.
Här tycker jag att läkare har ett ansvar att informera patienten. Många läkare talar bara kort om vad som behöver göras utan någon som helst info om varför eller varför man inte gör det ena eller andra. Samt använder bara korrekta medicinska termer som vanligt folk många gånger inte förstår. Det beror säkert delvis på tidsbrist men många läkare särskilt unga nyutbildade verkar tro att dom är över alla andra.
 
tommib
Instämmer, läkare har ett ansvar att informera patienten och tillse att hen förstår. Ibland går det åt mer tid till det än till undersökning osv.

Det är därför det är så bra när TryBran avslöjar den lilla "yrkeshemligheten" som knappast kan anses vara någon hemlighet alls. Fråga patienten vad hen är orolig för. Fråga vad hen vet. Vi gör det inte för att vi inte vet själva utan för att veta var patienten står (och för att man numera drillas extremt hårt till sådana frågor). Om man inte vet var patienten står är det svårt att ge adekvat information.

Nu jobbar jag själv i en specialitet där man inte har jättemycket patientkontakt men den lilla man har är oerhört viktig. Jag söver människor och smärtlindrar dem. Om de inte litar på mig blir det inte bra...
 
J
N Niq skrev:
Här tycker jag att läkare har ett ansvar att informera patienten. Många läkare talar bara kort om vad som behöver göras utan någon som helst info om varför eller varför man inte gör det ena eller andra. Samt använder bara korrekta medicinska termer som vanligt folk många gånger inte förstår. Det beror säkert delvis på tidsbrist men många läkare särskilt unga nyutbildade verkar tro att dom är över alla andra.
Håller med.
Det tar ofta mer tid i det första mötet att förklara varför man gör en undersökning, och väljer bort en annan osv.
Men man brukar vinna på det i längden, och man får oftast nöjdare och tryggare patienter. Trådstarten är ett ypperligt exempel på när läkaren gör rätt, men patienten tror något annat - sannolikt pga för lite/dålig information till patienten.
 
J
tommib tommib skrev:
Slutligen, det finns massor av problem med sjukvården och dess tillgänglighet. Det är verkligen inte bra som det är nu och en del drivs som sagt av denna överdiagnostik. Vi gör för mycket för vissa och för lite för andra. En anledning är en överarbetad och utarmad primärvård, som borde vara den första instansen i många fler fall än idag. Till dem som ser ner på allmänläkare vill jag säga att det i mitt tycke är den absolut svåraste specialiteten. Jag själv skulle inte klara ett halvår på vårdcentral, jag skulle gå under av ararbete.
Håller verkligen med, jag skulle inte orka med primärvården.

Vill tillägga att kollegorna på sjukhus mycket sällan ser ner på läkarna på vårdcentralen, medan många patienter verkar se dem som andra klassens läkare.
Dock så är det väldigt stor spridning på kompetensen på läkarna inom primärvården - men så är det inom alla stora eller mindre populära specialiteter som inte har möjlighet att välja enbart de bästa läkarna.
 
J Jonobe skrev:
Håller verkligen med, jag skulle inte orka med primärvården.

Vill tillägga att kollegorna på sjukhus mycket sällan ser ner på läkarna på vårdcentralen, medan många patienter verkar se dem som andra klassens läkare.
Dock så är det väldigt stor spridning på kompetensen på läkarna inom primärvården - men så är det inom alla stora eller mindre populära specialiteter som inte har möjlighet att välja enbart de bästa läkarna.
Det är ganska stor spridning på kompetensen generellt skulle jag säga, så länge man ser till helheten. En läkare kan vara mycket medicinskt kompetent, men klart sämre i frågor om patientkontakt exempelvis. Eller duktig på kontakten med patienterna, men ha oerhört svårt att samarbeta med sina kollegor.
Men det är ju långt ifrån specifikt för just läkare eller sjukvården.
 
Sådan är den socialismen

Sjukvårdspersonal i operationssal, medicinsk ingrepp, äldre patient, diskussion om åldersgränser för operation.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Jag utgår från att du noggrant lagt dig in i frågan och utifrån detta landat i en slutsats där vård inte längre skall ges vid en viss ålder. Detta är ju en fråga som i motsats till det mesta som diskuteras faktiskt angår varenda levande person och inte endast en intressegrupp.

Såå...vilken -ism anser att ålder skall vara gräns för rätten till vård?

Vid vilken ålder anser du själv att operationer inte längre skall utföras vare sig för smärtlindring eller för överlevnad?
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit och 1 till
  • Laddar…
N
AndersMalmgren AndersMalmgren skrev:
Sådan är den socialismen

[bild]
Vad vill du ha sagt?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.