tjena. köpte nyss en ny strömbrytare av märket malmbergs till en taklampa..
när jag tog bort den gamla dosan fanns det två kablar.. en brun/svart antar att det är fas? och en blå, måste vara nollan?? på nya strömuttaget finns två ingångar märkta med L och då gissar jag på att det är där fasen (bruna) ska sitta.. och på undersidan sitter fyra ingångar med nedåtriktade pilar.. satta den blåa i en av dem.. men det funkade inte,, vad kan jag tänkas göra för fel?? tacksam för snabbt svar
 
Vilken typ av strömställare är det? En enpolig (en vippa), som ska tända en lampa?

Är fasen både brun och svart? :S

Vet du vad en nolla är för något? Är det två trådar ner till en enpolig strömställare så är det inte fas och nolla utan fas och tändtråd. Den blåa är alltså FÖRMODLIGEN en tändtråd.
Man ska aldrig lita på färger och måste "alltid" mäta. (Går det två trådar till en strömställare så är ju trådarnas uppgift given).

//Patrik
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.