2 109 läst ·
3 svar
2k läst
3 svar
Stenvägg i badrummet
Vi renoverar ett gammalt uthus i Skåne, och där vill vi bl.a. ha ett badrum. Vi göt ett betonggolv med 25 cm cellplast och vattenburen golvvärme i hela uthuset. Där vi inredde ett badrum är en oisolerad tjock yttervägg traditionellt byggd av stora stenar, medan de tre återstående innerväggarna är nybyggda av lecablock som ska putsas och kaklas. Innertaket är värmeisolerat, fuktspärrat med ångbroms och försett med avfuktande fläkt. Vi var så förtjusta i den gamla stenväggen och ville ha den synlig inne i badrummet... Vi planerade först att använda badrummet bara på sommaren, men skulle det kunna fungera även på vintern? Finns det några risker med projektet?
Produkter som diskuteras: "avfuktande"
Avfuktare
Nedan presenteras vårt sortiment av avfuktare. Avfuktare är viktiga verktyg för att upprätthålla en hälsosam och behaglig inomhusmiljö, särskilt i utrymmen som källare, tvättstugor eller badrum, där fuktighetsnivåerna kan vara höga.
Läs mer
Vi har precis samma situation! Hur har det gått för er?
Om man har kvar stenväggen så är ju den delen av badrummet utan våt-tätskikt så det blir väl inte byggt enligt branch regler? kanske att försäkringsbolag skulle kunna vara kvistiga?
Om man har kvar stenväggen så är ju den delen av badrummet utan våt-tätskikt så det blir väl inte byggt enligt branch regler? kanske att försäkringsbolag skulle kunna vara kvistiga?
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden