2 247 läst ·
3 svar
2k läst
3 svar
Slipa betong
Jag planerar att göra en betongplatta under vår kamin. Idag är det ett hål i golvet där kaminen står så jag tänker bara fylla upp. Min tanke är att jag ska slipa den för att få en hyfsat jämn yta. Finns det små diamantklingor som man kan använda eller vad är bäst. Någon som har erfarenhet av något liknande?
Stålglätta ytan innan betongen torkat. Lättast och billigast och ger (om man gör det ordentligt) helt jämna ytor.ama3282 skrev:Jag planerar att göra en betongplatta under vår kamin. Idag är det ett hål i golvet där kaminen står så jag tänker bara fylla upp. Min tanke är att jag ska slipa den för att få en hyfsat jämn yta. Finns det små diamantklingor som man kan använda eller vad är bäst. Någon som har erfarenhet av något liknande?
Nu är det gjutet och klart. Jag stålglättade och utan blev bra. Nu är frågan. Det blev lite ojämnt i färgen. Ska jag slipa för att rugga upp ytan.
Vad ska jag köra med? Diamantskiva alt slipskiva på vanlig slipmaskin.
Eller ska jag bara måla ytan med betongfärg/sockelfärg.
Vad ska jag köra med? Diamantskiva alt slipskiva på vanlig slipmaskin.
Eller ska jag bara måla ytan med betongfärg/sockelfärg.
Jag hyrde en slipmaskin på Cramo. Vilka maskiner det finns. Allt gick så enkelt och resultatet blev kanon.
http://villanshojd.blogspot.com/2011/08/slipa-sockel.html
http://villanshojd.blogspot.com/2011/08/slipa-sockel.html
Klicka här för att svara