64 332 läst ·
145 svar
64k läst
145 svar
Skissat på en altan. Är det godkänt? :)
Har haft precis samma erfarenhet, bärlina i fasad drog in fukt i fasaden. Satte därför inre bärlinan på stolpar för att få till luft mellan fasad och bärlina. Även med mycket fukt & snö så gör fasaden sitt jobb med att hålla borta fukten.Morsansgrabb skrev:
Så känslan, om inte någon har ett supertips på hur man bygger en bra fuktbrygga mellan fasad och bärlina är att ta extrajobbet med inre bärlinan på plintar.
https://ledmegastore.se/230v/531-5-...Ch0DxQynEAQYASABEgKLMvD_BwE#/34-kulor-neutralS Sorman skrev:
denna körde ja med, först 8mm fräs stål igenom 22x95 plankan sen 16mm igenom halva. Blev perfelt att klämma listen med överliggaren
Mats-S
Byggveteran
· Sollentuna
· 3 617 inlägg
Mats-S
Byggveteran
- Sollentuna
- 3 617 inlägg
Har man en rejäl takfot så kan man utan problem sätta inre bärlinan i fasaden, dom få dropparna som kommer då är ofarliga. Min veranda har suttit så i 40 år, inga fuktproblem än så länge.M Mike65 skrev:
Jag förespråkar också trallen längs med huset, vi gjorde liknande på ett trädäck där bland annat pool ska stå. Tycker att det är önskvärt att inte slarva trallen på längden. Framförallt för att jag tycker det är snyggt! Nu har ju vi skarvat ändå på vänster sidan pga. brist på trall och att vi inte ville vänta, men där står poolen så det syns inte betydligt. Det skapas också två ”rum” när man har en avdelare som kan vara lite roligt att använda sig av i möbleringen.
Även detaljbild på där ”avdelaren” möter fris.
Även detaljbild på där ”avdelaren” möter fris.
Jättesnyggt. Den där detaljen snor jag direkt.
Ett tips är att bestämma hur räcke och trapp ska utformas innan man bygger. Låter kanske självklart men jag gjorde inte det på den första altanen jag byggde utan tänkte att det löser jag sen... Visst löste det sig men det hade varit enklare om hela konstruktionen varit färdig innan.
Min granne som är snickare byggde sin altan på stolpar o den är som högst över 2m ovan mark nivå och inget är fäst i fasaden. Det är som du säger synd o skam förstöra ett välbyggt hus. Jag hade tur som inte behövde byta delar av syll. Misstänker att ni har timmerstomme. Kan föreställa mig att det är svårt att byte timmer i mellan varven.Morsansgrabb skrev:
Har du lagt skrivregler i samma nivå som bärlina? Isf hur har du gjort?B Boende45 skrev:
Produkter som diskuteras: "ankarskruv"
Ankarskruv 4,8 x 40 mm A4 rostfri C5 utomhus 250-pack FAST
För infästning av byggbeslag mot träunderlag
319 kr inkl moms
Läs mer
Klicka här för att svara

